| ASIN | B0866TKPMS |
| Antenna Location | Monitoring |
| Antenna Type | Internal |
| Best Sellers Rank | #25,603 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #789 in Computer Routers |
| Brand | NETGEAR |
| Color | BLACK |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Control Method | App |
| Controller Type | App Control |
| Coverage | Wide range, including global coverage |
| Customer Reviews | 3.8 3.8 out of 5 stars (1,068) |
| Data Transfer Rate | 400 Megabits Per Second |
| Frequency | 2.4 GHz |