The Soundstream PN4.1000D is a compact yet mighty 4-channel Class D amplifier delivering up to 1000W peak power. Engineered with advanced 3-way protection circuitry and versatile input sensitivity (200mV-6V), it offers precise sound tuning via high/low-pass filters. Ideal for motorcycle and car audio enthusiasts seeking premium sound clarity and reliable performance in a sleek gray chassis.
| ASIN | B00VH40878 |
| Best Sellers Rank | #113,750 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #240 in Car Multichannel Amplifiers |
| Brand | Soundstream |
| Color | Gray |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (307) |
| Date First Available | March 31, 2015 |
| Department | car amplifier |
| Global Trade Identification Number | 00709483050198, 00780746710363 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 5 pounds |
| Item dimensions L x W x H | 10.25 x 4.75 x 1.5 inches |
| Item model number | PN4.1000D |
| Manufacturer | Soundstream |
| Material | Electronic Components |
| Maximum Supply Voltage | 6 Volts (DC) |
| Minimum Supply Voltage | 6 Volts (DC) |
| Mounting Type | Freestanding |
| Number of Channels | 4 |
| Other display features | Wireless |
| Output Power | 500 Watts |
| Package Type Name | carton |
| Product Dimensions | 10.25 x 4.75 x 1.5 inches |
| Specification Met | CE, FCC, RoHS, WEEE |
| UPC | 709483050198 780746710363 |
| Voltage | 6 Volts |
| Whats in the box | Amplifier^Hardware^Manual |
R**O
Great sounding Amp!
Ok, the amp is great. I installed it on a 2013 Ultra Limited and place it above head unit. I using it on 4 6.5 DS18 Pro 4 Ohmz speakers and 1 tweeter on my left side replacing my Ambient temp gauge. I tuned the amp for high frequency on the upper fairing at 1000 MHz and the lower at a 500 MHz at 23.6 volts gain. Speakers are rated for 250 RMS but only pushing 140 with above values. Sounds great and very clear and was able to get some bass out of them. I did make all my cables including RCA due to the length of stock cables. Is a tight fit but will fit fine. Over all extremely happy with the clean sound . Remember all amps need to be adjusted to get the beat sound. Hope this helps everyone looking for an amp will definitely buy it again. Also I’m only using 500 watts of the amp was my choice in case in the future I want to add additional speakers in my touring pack I currently don’t use touring pack, also amp will run cooler as well. With people that use the CB you can mount underneath the HU. I removed mine I do not use it.
T**O
Stopped Working (Read the Update)
I am doing a project build on my 2010 Road Glide and installed this amp and speakers to see while I was able to return if I did not like quality of sound, I was happy with everything and disassembled bike parts to send to painter, I then assembled newly painted parts and reinstalled this amp and speakers only to find it does not power up now, I have checked everything even disconnected radio and speakers to see if I would get a power light, checked fuses...nothing I now have a brick Update: I am the first to admit when I am wrong and I have to say "I was wrong" for jumping the gun and writing a bad review about this amp taking a dump, after calling Soundstream and talking to the tech he pointed me in a few directions to make a few changes, he told me rather than using the frame as a ground use negative of battery, but the amp worked fine the first time around so I knew it was not that, but what he then said was the remote wire needs to have power so I knew the problem was there. To use the handlebar controls you need an adapter by Metra and there I started my troubleshooting, once I disconnected the unit from the power I had to reprogram it which then gave my power to the remote wire, end of story. This is a powerful amp for motorcycles and I will buy another one when I add the 12" to the tour pack.