The Soundstream PN1.1000D Picasso Nano Series is a high-performance Class D monoblock amplifier delivering up to 1000 watts at 1 ohm. Featuring variable low and high-pass filters, a PWM MOSFET power supply, and a compact surface mount design, it offers professional-grade sound customization and efficient power output. Ideal for audiophiles seeking deep, precise bass and reliable performance in a sleek package.
| ASIN | B00VH45JR2 |
| Best Sellers Rank | #84,276 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #177 in Car Mono Amplifiers |
| Brand | Soundstream |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (99) |
| Date First Available | March 31, 2015 |
| Global Trade Identification Number | 00709483050204 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 5 pounds |
| Item dimensions L x W x H | 10.25 x 4.75 x 1.5 inches |
| Item model number | PN1.1000D |
| Manufacturer | Soundstream |
| Maximum Supply Voltage | 16 Volts (DC) |
| Minimum Supply Voltage | 9 Volts (DC) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Output Power | 1000 Watts |
| Package Type Name | carton |
| Product Dimensions | 10.25 x 4.75 x 1.5 inches |
| UPC | 709483050204 |
| Voltage | 6 Volts |
| Wireless Remote | No |
B**S
Best amp for the money!!!
J**R
Great amp
I've been using soundstream amps since the 90s and just like then they don't disappoint, I have this amp on 2 punch 10s 4ohm dvc paralleled, which means the amp is seeing a half ohm, I don't suggest doing that you can blow up your amp, but it can be done if you need the power, I've had it running that way for 2 years now and no problem
G**O
Impressed
Ok I'll write one. This thing puts out clear real power and stays cool doing it. What more could I want. I recently purchased a kenwood bt hd head unit, 4 new door speakers and an amp for the doors. Once I heard how bright and loud my sound was I knew I had to add full sound so I consulted various caraudio forums and was recommended this Soundstream by one of the regulars who's opinion I trusted based on what I saw and read from his posts. I have a 2015 Mitsubishi Mirage gas sipper thingy so space is limited. I got the pioneer TS SWX2502 10" slim subwoofer box because it's small and it fires down so I can throw my tools on top without damaging it. As an ex bass head from the early nineties I was expecting much out of this small package, just wanted to fill out my sound........THIS SETUP POUNDS SO TIGHT! I bought this amp because I thought 1 10" might not be enough and with single voice coils I can power 1 at 350w 4ohms, 2 at 600w 2ohms, or 3 at 864w 1.33 ohms! And look, there's exactly enough room to lay 3 of em' down in my tiny car! But I don't know what to do because it sounds so perfectly balanced with one. Anyways, thank you Soundstream for making a comeback into the real audio world! (Old enough to remember)
T**H
Do better
This amp didn't work at all never turned on
E**E
This is a great little amp
N**A
Not disappointed.
A**R
Love it
I love Soundstream amps. I love how small they are and still put out so much power. I got this to replace my 650D monoblock since it wasn't putting out enough power for my 2 10" subs.
B**N
power hungry subs? Soundstream is the answer.
This Amp rocks. I have this little guy running at 1 ohm to a SWS-12D2 - Alpine 12" Dual 2-Ohm in a ported 1.5 cu ft box. The output is amazing. It hits hard and will also boom. This 1000 Watts gives the Alpine everything it needs with tons of control. I highly recommend this amp for any power hungry sub.
A**R
Excellent Price and transaction!!! Thank you!!!
F**.
R**S
The +12V connector was stripped of thread and the screw wont tighten. It also kills my FM radio whenever I power on the amplifier. I will be returning the product.