⚡ Stay powered, stay ahead — never miss a beat with APC Back-UPS Pro BR1600SI!
The APC Back-UPS Pro BR1600SI is a high-performance uninterruptible power supply designed for professionals who demand reliable battery backup and surge protection. Featuring 78 minutes of runtime, 1600W output, 8 outlets including 6 with battery backup, AVR technology, and dual USB charging ports, it ensures your critical electronics stay safe and operational during power fluctuations and outages.
| ASIN | B07ZHHZYRR |
| Amperage | 10 Amps |
| Battery Average Life | 78 minutes |
| Battery Cell Type | Sealed Lead Acid |
| Best Sellers Rank | 11,761 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 13 in Computer Uninterruptible Power Supply Units 651 in Components & Replacement Parts |
| Box Contents | Keyboard |
| Brand Name | APC |
| Colour | Black |
| Connector Type | IEC, USB |
| Country of Origin | Philippines |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (91) |
| Enclosure Material | Plastic |
| Form Factor | Tower |
| Frequency Range | 50 Hz (± 3 Hz) |
| Global Trade Identification Number | 00731304346920 |
| Item Dimensions | 35.9 x 22.3 x 48.2 centimetres |
| Item Dimensions D x W x H | 50D x 37W x 24H centimetres |
| Item Weight | 12100 Grams |
| Manufacturer | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Part Number | BR1600SI |
| Maximum Power | 1600 Watts |
| Model Number | BR1600SI |
| Number of Outlets | 8 |
| Output Current | 10 Amps |
| Output Voltage | 294 Volts |
| Output Wattage | 1600 |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Product Warranty | 2 years |
| Runtime | 1 hour and 18 minutes |
| Specification Met | IEC |
| UPC | 731304346920 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Voltage | 294 Volts |
| Wattage | 50 |
P**B
No power cord provided
N**T
Comes with the USB connection for Mac Mini M1 2020 - just works
Comes with the required USB connection for Mac Mini M1 2020 - works well!
F**P
Warning: APC do not supply a mains power cable and plug with this unit.
T**D
You need to buy adapters with this.
This is a fantastic UPS. Beware though, you do not get a power lead as such, you have to use your 3 pin pc plug or nas plug to power it and then use the supplied lead to hook up your pc/nas to the UPS. You cannot plug uk 3 pin plugs directly into this, however if you buy a few of these: Pro Elec IEC C14 Plug to 10A UK Socket Power Lead Black, then you are good to go. I have my modem, router, nas, pc, printer, 3d printer and monitor all plugged in and it's only on half load, but if I have a power cut my equipment will stay on for a bit so I can shut it down safely.