| ASIN | B081D92N87 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | Optical, RCA |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Best Sellers Rank | 88,690 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 719 in TVs |
| Box Contents | Remote Control, Stand, User Manual |
| Brand Name | LG |
| Colour | Black |
| Connector Types | HDMI, RCA |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Control Method | Remote, Voice |
| Controller Type | Remote Control, Voice Control |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (1,060) |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 240 |
| Display Size Class | 24 Inches |
| Display Technology | LED |
| Energy Efficiency Features | A |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB 2.0 |
| Internet Applications | All 4, BBC Iplayer, ITV hub, MY 5, Netflix, Now TV, YouTube |
| Item Dimensions D x W x H | 14.9D x 56.3W x 39.4H centimetres |
| Item Weight | 3.6 Kilograms |
| Manufacturer | LG |
| Manufacturer Part Number | 24TL510S |
| Maximum Speaker Output Power (in watts) | 10 Watts |
| Model Name | 24tl510s |
| Model Number | 24TL510S |
| Model Series | TL |
| Model Year | 2019 |
| Mounting Type | Table Mount |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Parental Control Technology | true |
| Picture Quality Enhancement Technology | Noise Reduction, Contrast Enhancement |
| Power Consumption Size | 23 Watts |
| Product Features | LED |
| Refresh Rate | 240 |
| Remote Required Battery Quantity | 2 |
| Remote Required Battery Size | AA |
| Resolution | 4K |
| Screen Finish Type | Flat |
| Screen Size | 24 Inches |
| Signal Format | HDMI, Component, Composite, USB |
| Speaker Description | 2 x 5W speakers with virtual surround sound enhancement |
| Total Audio Out Ports | 2 |
| Total HDMI Port | 2 |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Tuner Type | DVB-S2 |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 mm |
| Video Encoding | HEVC Main 10 |
| Warranty Type | Limited |
| Wattage | 23 watts |
| Wireless Technology Type | Wi-Fi |
G**R
A little Tele with lots of features
I wanted a small television for a bedroom and decided on this LG 24TL510S 24" Smart HD Ready LED TV. In my opinion I would recommend this one if your criteria of what you want from a television falls into this LG 24" category. Our usual English three pin plug came with my television, not a two pin like others have said. and with a 19V transformer that gets rather warm when using & shows a bright green led light to show its active. Setting up was easy enough, follow the instruction and questions as you go along, then go to the LG home store for the Apps you require and then go through the tedious motions of signing into them all with the remote control. (I would use a Bluetooth Keyboard next time) Logging into the network was a breeze and instantly picked it up. Picture & Sound quality are good, the usual variety of picture/sound modes are available, I was pleased with that but did adjust the colour tones to suit my own preferences. I found Bluetooth is installed as stated in the technical specifications. I especially like using my EarPods for late night listening, once paired... just opening the AirPods lid instantly showed on the tv screen asking me if I wanted to connect. Like other reviewers, the instruction manual was vague to say the least, no idea what's on the enclosed CD either. :) but it's up and running great without any problems setting the tv up.. I really like this television and I'm happy with it. All the Apps can be downloaded from the LG store, Disney, BBC player, All four, My five, the usual stuff Getting used to the remote control was the hardest thing I found, but soon assimilated where and what all the buttons did. It isn't a magic remote control that ships with this model. NetFlix & Prime buttons are self explanatory. In all a great little tele with lots of features. I don't think you will be disappointed if you buy one.
M**R
Great screen TV.
Very clear pictures and sound. Easy to install at a very good price.
J**R
Nice little Smart TV
P**.
Happy with My purchase. Very Good smart TV.
Very good TV, for my kitchen. I had a Toshiba 24 inch TV previously. The remote was very difficult to manoeuvre, very slow. LG remote very user friendly, and fast. Picture quality also superior than the Toshiba. The only negative on Smart feature is that Youtube is not immediately available like Netflix, ITV hub, bbc player, Prime Video that us why given 4 star. You have to access via browser. Unless someone knows a quicker way to access YouTube. Sound quality very good, better than Toshiba. Would highly recommend.