The Casio G-Shock GA-2100-1A1ER is a robust analogue-digital quartz watch featuring a 45.40 mm black resin case and silicone strap. Engineered for professionals and adventurers alike, it offers 200 metres of water resistance, multi-functional stopwatch, timer, alarm, and world time capabilities. Lightweight at 150 grams, its sleek all-black design blends sporty durability with everyday sophistication, making it perfect for both formal and active lifestyles.
| ASIN | B07WGJ1JNW |
| Age Range Description | Adult |
| Band Colour | Black |
| Band Length | 22 Centimetres |
| Band Material Type | Resin |
| Band Width | 25 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Best Sellers Rank | 16,830 in Fashion ( See Top 100 in Fashion ) 71 in Men's Wrist Watches |
| Brand Name | Casio |
| Case Diameter | 42 Millimetres |
| Case Material Type | Resin |
| Case Thickness | 11.8 Millimetres |
| Character | No aplica |
| Clasp Type | Buckle |
| Closure Type | Buckle |
| Country Of Origin | Italy |
| Country of origin | Italy |
| Crystal | Mineral |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 3,232 Reviews |
| Dial Color | black |
| Display | Analog-Digital |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Face Style | Crosshair |
| Global Trade Identification Number | 04549526241659 |
| Included Components | 1 package |
| Item Shape | Round |
| Item Type Name | Watch |
| Item Weight | 30 Grams |
| Manufacturer | Casio |
| Manufacturer Part Number | GA-2100-1A1ER |
| Material | Plastic |
| Model Name | GA-2100-1A1ER |
| Model Number | GA-2100-1A1DR |
| Pattern | Solid |
| Power Source | Battery Powered |
| Series Number | 2100 |
| Special Features | Alarm, Light, Stop Watch, Timer, World Time |
| Sport Type | Climbing, Running/jogging |
| Strap Type | Silicone Strap |
| Style Name | GA-2100-1A1ER-AMZUK |
| Theme | Sports |
| Unit Count | 1.00 count |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Water Resistance Depth | 200 Metres |
| Water Resistance Level | Waterproof |
D**S
Great watch
Love it. Gteat watch, very durable. Light weight, approx 40mm design Light has two setting for duration. Very comfortable