Description The Cassini C-1100102TR telescope is mounted on Cassini's Tracker altitude/azimuth mount. It's easy to use up and down, left and right movement allows tracking an object with unprecedented precision using both manual macro adjustments for aiming your telescope and manual micro adjustments for precise observing and tracking. The C-1100102TR includes Cassini's sturdy, fully adjustable, pre-assembled metal tripod featuring an accessory tray with slots to place 4 1¼" eyepieces or lenses and retractable rubber feet.The C-1100102TR optical tube assembly features an 1100mm focal length. The primary mirror is 102mm in diameter and in mounted in a heavy duty mirror cell with push / pull collimation screws. The finder is Cassini's Mars-Eye Electronic Finder which helps by getting the observer behind the telescope without losing the surrounding field of view when targeting objects. Included with the C-1100102TR are a 1¼" 10mm Plössl eyepiece, a 1¼" 25mm Astroscopic Eyepiece, and a 2 element 3x Astroscopic Barlow. Lastly, the Cassini Stellarium CD ROM brings skies over your home or anywhere in the world.Dimensions (Overall): 36 inches (L) x 36 inches (W) x 60 inches (H)Weight: 19 poundsIncludes: 3x Barlow Lens, Eyepieces, Eyepiece Storage Cases, Tripod, Accessory Tray, Finderscope, CD-ROMOptical Tube Diameter: 102 millimeterObjective Lens Size: 102 millimeterOptical Tube Length: 900 millimeterMagnification: 330Built-In Digital Camera: NoMount Type: AltazimuthLens Coating: Glass OpticsMaterial: Metal, Glass, PlasticPower Source: Non-poweredBattery: 1 CR2032 Lithium, Optional, includedWarranty: 1 year limited warranty. To obtain a copy of the manufacturer's or supplier's warranty for this item prior to purchasing the item, please call Target Guest Services at 1-800-591-3869Cassini TRACKER Alt/Azimuth mount w/Slow Motion Vertical & Horizontal Manual ControlsFully Adjustable Heavy Duty, Pre-assembled Metal Tripod w/Accessory Tray1¼" Helical Rack & Pinion Focusing1¼" 10mm Plössl Eyepiece1¼" 25mm Astroscopic Eyepiece1¼" 3x 2-Element Astroscopic Barlow Estimated shipping dimensions: 17.5INCH X 37.0INCH X 8.0INCH DPCI : 337-04-0156 UPC : 859773004643 TCIN : 54538052 Estimated shippimg weight: 20.0POUND