The Bosch GBA18V80 CORE18V® 8 Ah High Power Battery redefines cordless tool performance by delivering 50% more runtime and 75% more power than its 4 Ah predecessor. Featuring Bosch-exclusive CoolPack 2.0 technology and dual-layer 21700 cells, it ensures superior efficiency and extended battery life. Weighing only 2.14 lbs, it offers an ideal balance of lightweight design and high output, compatible with Bosch 18V tools and the versatile AMPShare system for multi-brand cordless tool compatibility.
| ASIN | B07N3CBSX7 |
| Amperage | 8 Amps |
| Antenna Location | Power Tool |
| Battery Capacity | 8 Amp Hours |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Weight | 970 Grams |
| Best Sellers Rank | #112,499 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #1,335 in Cordless Tool Battery Packs |
| Brand | Bosch |
| Built-In Media | (1) 18V CORE18V® Lithium-Ion 8 Ah High Power Battery |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 1,026 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00000346627930 |
| Item Dimensions | 4.6 x 3 x 2.7 inches |
| Item Type Name | CORE18V™ 8.0 Ah Performance Battery |
| Item Weight | 1.37 Pounds |
| Manufacturer | Bosch |
| Model Name | 18V CORE18V® Lithium-Ion 8 Ah High Power Battery |
| Model Number | GBA18V80 |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Recommended Uses For Product | Power Tool |
| Reusability | Rechargeable |
| UPC | 000346627930 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 18 Volts |
| Warranty Description | Bosch 18V batteries are covered by a three year limited warranty - for details,call 1-877-BOSCH99 |
J**E
Really last a long time
R**H
Don't cheap out - buy quality.
A**I
Nice quality!
Super quality battery. BOSCH👍
P**L
Price
Perfect fit
O**R
Strong battery, great capacity and power
A**A
Buena batería
Se puedes comprar funciona muy bien
T**M
These batteries stop working after about one year
D**N
Bosch 8hr battery.
A**A
Long Lasting Battery
As an avid Bosh Tool fan I was excited for the release of the 8.0ah Core 18V battery. I predominately use this battery for my everyday tools (Recip saw and my Freak (Impact driver) two weeks in now the battery stands up and runs longer than anything I've owned before. The power is consistent right up until the battery dies and it holds its charge for quite a while. In two weeks of regular daily use on my impact I've only had to charge this battery twice. I would highly recommend it for anyone looking to up their power game on their tools. The only drawback is that it doesn't fit on the cordless handheld circular saw. The size of the battery means that the saw cannot cut full depth. If you are looking for a battery for this try the 6.3ah Core 18V it works great in this situation.