The KING WHFC1215-W WHFC Series Ceiling Mounted Heater delivers efficient heating with a powerful 1500W output, designed for indoor use. Its noiseless operation and quick heat transfer make it perfect for bathrooms and other small spaces, while the patented Smart Limit Protection ensures safety. Easy to install and proudly made in the USA, this heater is a reliable choice for modern living.
| Brand | KING |
| Special Feature | Noiseless |
| Color | White |
| Form Factor | Pedestal |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Room Type | Bathroom |
| Heating Coverage | Up to 300 square feet |
| Burner type | Radiant |
| Fuel Type | Electric |
| Voltage | 120 Volts |
| Amperage | 12.5 Amps |
| UPC | 093319122105 |
| Global Trade Identification Number | 00093319122105 |
| Manufacturer | King Electric |
| Part Number | WHFC1215-W |
| Item Weight | 0.01 ounces |
| Product Dimensions | 13.5 x 4 x 10 inches |
| Item model number | WHFC1215-W |
| Size | 1500W / 120V |
| Style | 1500 Watt |
| Wattage | 1500 watts |
| Item Package Quantity | 1 |
| Certification | No, certified frustration-free |
| Special Features | Noiseless |
| Batteries Required? | No |
M**N
Good product and good company
G**.
3 minute heater/Hole in your cealing
T**Z
This heater was simple to install and looked good when completed
This heater was simple to install and looked good when completed. I had a hard time finding a 220V bathroom heater, but this one filled the bill very nicely. My customer was pleased as well.
R**R
Best suited for a cheap trailer home or camper
C**Z
Small and quiet ceiling heater
I bought this unit after I tried 2 other units made by Air King and NuTone. I was not happy with either the Air King or NuTone units and returned them primarily because they looked cheaply made...with plastic internals and plastic grate covering. I was primarily looking for a unit that was no bigger than 9x14" rough in, so I didn't have a lot of options.This unit, although 240V can also support 120V. Other models made by King are available too.Why this unit is better than the Air King or NuTone is that there are no plastic parts in this unit. Everything is metal. Its smaller and has similar output. It is also significantly quieter than those two. The NuTone was EXTREMELY loud. The Air King was better, but still noisy. This King model is almost imperceptible when it comes to sound.The only downside of this unit is that it doesn't come with bells and whistles like a light or night light. It does one thing - heat fan, thats all.