title: "LG Ultra HD Smart LED TV 49UK6300PVB 49\""
brand: "lg"
price: "$200.95"
in_stock: false
url: https://www.desertcart.us/products/96104274-lg-ultra-hd-smart-led-tv-49uk6300pvb-49
store_origin: US
region: United States of America
---
# LG Ultra HD Smart LED TV 49UK6300PVB 49"
**Brand:** lg
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** LG Ultra HD Smart LED TV 49UK6300PVB 49" by lg
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- lg enthusiasts
## Why This Product
- Trusted lg brand quality
## Description
Display Size: 49"
Display Feature: Ultra HD
Smart TV: Yes
## Features
- Key features
    Type
      LED TV
    Brand
      LG
    Model
      49UK6300PVB
     Display &amp; Graphics
    Size
      49"
    Display Feature
      Ultra HD
    Screen Resolution
      3840 x 2160
     Features
    Smart TV
      Yes
    Sound
      20W RMS Audio Output, 2.0 Chanel, DTS Virtual:X, Clear Voice III, DTS Decoder.