title: "CNBOU America B12P2000W-2 220 VAC Output Pure Sinewave Inverter, 2000W, 12V Input"
brand: "cnbou america"
price: "$121.45"
in_stock: false
store_origin: US
region: United States of America
---
# CNBOU America B12P2000W-2 220 VAC Output Pure Sinewave Inverter, 2000W, 12V Input
**Brand:** cnbou america
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** CNBOU America B12P2000W-2 220 VAC Output Pure Sinewave Inverter, 2000W, 12V Input by cnbou america
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- cnbou america enthusiasts
## Why This Product
- Trusted cnbou america brand quality
## Description
The B12P2000W-2 is a 2000W continuous/4000W peak Pure Sine Wave Power Inverter that is built to handle your toughest DC-AC conversion needs. Very commonly used for cars, trucks, RV's, medical equipment, household appliances, etc. Discover the Difference with a Pure Sine Wave Inverter from CNBOU America!
## Features
- 2000 Watt Continuous / 4000 Watt Surge
- 12V Input / 110 VAC Output
- Total Harmonic Distortion (THD) is less than 3%