title: "ALTERA 5M160ZE64C5N CPLD, MAX V, 160 LE, 64EQFP (1 piece)"
brand: "altera"
price: "$39.06"
in_stock: true
category: "Industrial"
store_origin: US
region: United States of America
---
# ALTERA 5M160ZE64C5N CPLD, MAX V, 160 LE, 64EQFP (1 piece)
**Brand:** altera
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** ALTERA 5M160ZE64C5N CPLD, MAX V, 160 LE, 64EQFP (1 piece) by altera
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- altera enthusiasts
## Why This Product
- Trusted altera brand quality
## Description
Size Name:1 pack
        			ALTERA 5M160ZE64C5N CPLD, MAX V, 160 LE, 64EQFP
## Features
- Price For: Pack of 1Order Unit: Each CPLD Type: FLASH No. of Macrocells: 128 No. of I/O's: 54I/O's Supply Voltage Min: 1.71V Supply Voltage Max: 1.89V Logic Case Style: QFP No. of Pins: 64Pins Propagation Delay: 7.5ns Global Clock Setup Time: 4.4ns Frequency: 118.3MHz Operating Temperature Min: 0°C Operating Temperature Max: 85°C Packaging: Each