brand: "sony"
price: "$1712.30"
in_stock: true
reviews_count: 6
category: "Amazon Renewed"
url: https://www.desertcart.us/products/739921114-renewed-sony-str-an1000-7-2-ch-surround-sound-home
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** sony
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎬 Elevate your home theater game with Sony’s 8K surround sound powerhouse!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- sony enthusiasts
## Why This Product
- Trusted sony brand quality
## Features
- 8K & 4K/120Hz HDMI Connectivity With HDMI 2.1
- Supports Dolby Atmos & DTS:X
- Supports Todays Leading HDR Formats
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0BZTHYLKF |
| Audio Output Mode | Surround |
| Audio Output Type | Speakers |
| Best Sellers Rank | #195,464 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #225 in Audio Component Receivers |
| Built-In Media | User Manual |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Smartphone, Speaker |
| Connectivity Technology | RCA |
| Connector Type | HDMI |
| Control Method | Voice |
| Controller Type | Google Assistant |
| Customer Reviews | 4.1 out of 5 stars 19 Reviews |
| Format | MPEG |
| Item Dimensions D x W x H | 20.5"D x 16.5"W x 10.5"H |
| Item Weight | 26.5 Pounds |
| Manufacturer | Sony |
| Mfr Part Number | STRAN1000-REN |
| Model Number | STRAN1000 |
| Number of Channels | 1 |
| Other Special Features of the Product | Digital Cinema Auto Calibration IX |
| Output Power | 165 Watts |
| Output Wattage | 165 Watts |
| Smart Home Compatibility | Smart Home Compatible |
| Special Feature | Digital Cinema Auto Calibration IX |
| Supported Internet Services | Spotify |
| Surround Sound Channel Configuration | 7.2 |
| Total HDMI Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| UPC | 657768370175 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Video Encoding | H.264, H.265/HEVC |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wattage | 1155 watts |
| Wireless Technology | Bluetooth |
## Product Details
- **Connector Type:** HDMI
- **Total HDMI Ports:** 4
## Images
## Questions & Answers
**Q: Can this 7.2 system be connected to surround speakers wirelessly?**
A: According to the manual:
 The receiver is compatible with connection to Sony wireless rear speaker/subwoofer (not supplied).
**Q: Will the power cord come inside of the box?**
A: Non removable cord attached to receiver
**Q: What are the distortion numbers of maximum output wattage?**
A: taken from the manual:
6ohm, both channels driven, from 20Hz-20kHz: rated 100 watts per channel minimum RMS power in stereo mode, with no more than 0.09% total harmonic distortion from 250 milliwatts to rated outpout.
Minimum RMS Output Power:
(6 ohms, 20 Hz - 20kHz, THD 0.09%)
100W+100W
Stereo Mode Output Power:
(6 ohms, 20 Hz - 20kHz, THD 0.9%)
120W+120W
Surround Mode Output Power:
(6 ohms. 1kHz, THD 0.9%)
165W per channel