title: "GXS18V-16N14 18V Starter Kit with (1) CORE18V® 8 Ah High Power Battery and (1) 18V 16 Amp Battery Turbo Charger"
brand: "bosch"
price: "$681.02"
in_stock: true
reviews_count: 5
url: https://www.desertcart.us/products/718812768-gxs18v-16n14-18v-starter-kit-with-1-core18v-8-ah
store_origin: US
region: United States of America
---
# 50% more runtime 8 Ah high power battery 16 Amp turbo charger GXS18V-16N14 18V Starter Kit with (1) CORE18V® 8 Ah High Power Battery and (1) 18V 16 Amp Battery Turbo Charger
**Brand:** bosch
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Power up your productivity with Bosch’s next-gen 18V starter kit!
## Quick Answers
- **What is this?** GXS18V-16N14 18V Starter Kit with (1) CORE18V® 8 Ah High Power Battery and (1) 18V 16 Amp Battery Turbo Charger by bosch