brand: "advaning"
price: "$3417.68"
in_stock: true
reviews_count: 8
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** advaning
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌞 Elevate your outdoor vibe with shade that works as hard as you do!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- advaning enthusiasts
## Why This Product
- Trusted advaning brand quality
## Key Features
- • **Effortless Installation:** 100% fully pre-assembled for quick, hassle-free setup—DIY approved!
## Overview
## Description
L SeriesAdvaning L Series awnings are professionally designed to deliver user-friendly features and superior quality. They provide sun protection with the aesthetics of European design. Advaning awnings will bring you years of outdoor enjoyment.Easy Pitch SystemThe slope of your canopy may need to be adjusted depending on the time of day. With Advaning's Easy Pitch System you simply hook up the hand crank through the Easy Pitch loop and rotate the loop to raise or lower the front pitch bar to your preferred shade coverage.Recasens Branded 100% Premium Solution Dyed Acrylic Fabric - Made in SpainAdvaning's L series awnings are designed with Recasens acrylic fabric, which is durable compared to other awning fabrics like polyester. This breathable fabric keeps your home cool.Aluminum Semi-CassetteLuxury heavy duty 171x34mm high quality aluminum 6063-T5 semi-cassette for fabric and motor protection.Features:●Recasens Recacril Acrylic Fabric with UV80+ Protection●316 Grade Stainless Steel Screws●Robust 70mm Diameter Aluminum 6063-T5 Roller Tube●Zinc+Powder Coated 40x40mm Steel Torsion BarPackage Includes:1 x Awning unit (fully-assembled)1 x Hand Crank (63 inches length)3 x Wall/ceiling dual bracket set6 x Lag screw set w/ washer6 x Expansion bolt set w/ washerDelivery1. Freight shipment with signature confirmation required upon delivery.2. PLEASE NOTE: Delivery may require a direct contact phone number. Please ensure all shipping and contact information is up to date upon placing an order via desertcart.com.*Return service fees may be applicable for 3rd party seller returns
## Features
- 𝗗𝗨𝗥𝗔𝗕𝗟𝗘 𝗗𝗘𝗦𝗜𝗚𝗡 Built with an Premium Standard 40x40 mm Powder Coat Steel Frame Torsion Bar & 70mm Diameter Aluminum Roller Tube for a Strong and Safe Structure. All Construction Grade Stainless Steel Hardware with Excellent Corrosion Resistance, Longevity, and Strength.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B01M4FA271 |
| Best Sellers Rank | #206,121 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #170 in Patio Awnings |
| Brand Name | ADVANING |
| Color | Khaki |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (38) |
| Fabric Type | European Acrylic 100% Solution Dyed |
| Global Trade Identification Number | 00814841020925 |
| Included Components | Awning^User's Manual^Wall and Soffit Bracket Set^Screws^Hand Crank |
| Item Dimensions D x W x H | 118"D x 142"W x 8.5"H |
| Item Type Name | Easy UV Sunshade with Manual Hand Crank |
| Item Weight | 94.8 Pounds |
| Manufacturer | Advaning |
| Manufacturer Warranty Description | Limited 2-Year Warranty on Parts |
| Material Type | Aluminum |
| Operation Mode | Manual |
| Pattern | Solid |
| Projection Distance | 10 Inches |
| Required Assembly | No |
| Size | 12'x10' |
| Style Name | Manual |
| UPC | 814841020925 |
| Unit Count | 1.0 Count |
## Product Details
- **Color:** Khaki
- **Item Weight:** 94.8 Pounds
- **Material:** Aluminum
- **Size:** 12'x10'
## Images
## Available Options
This product comes in different **Color, Size, Style** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great Awning - Expensive, But Worth It!
*by C***3 on July 10, 2018*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Nice !
*by P***N on August 22, 2019*
### ⭐⭐⭐⭐ Sturdy, good value, looks great, get the motor
*by C***G on May 4, 2019*
Good value, reasonable instructions, half the cost of s..setter, almost as good. Install requires careful measurements to match standard 16 inch pitch studs. In the 10 x 8 awning I had only 3 inch left right adjustability to locate the mounting brackets and hit studs. Very sturdy and bit heavy, cranks out easily, harder to retract compared to our 14 by 10 s..setter but got better when I pulled out plastic tape covering around the arms that was jammed into the moving arm ends. Should have got the motorized version.