title: "CHINS 48V 100Ah Lithium Golf Cart Battery, Bluetooth LiFePO4 Battery, Built in 200A BMS, Peak Current 1000A, Includes 48V 18A Lithium Charger and Monitor, Perfect for Golf Carts, RV etc"
brand: "chins"
price: "$2568.38"
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Chins"
store_origin: US
region: United States of America
---
# 200A BMS & 1000A peak current Bluetooth real-time monitoring 48V 100Ah LiFePO4 power CHINS 48V 100Ah Lithium Golf Cart Battery, Bluetooth LiFePO4 Battery, Built in 200A BMS, Peak Current 1000A, Includes 48V 18A Lithium Charger and Monitor, Perfect for Golf Carts, RV etc
**Brand:** chins
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Power up smarter, last longer, and stay connected—because your ride deserves the best.
## Quick Answers
- **What is this?** CHINS 48V 100Ah Lithium Golf Cart Battery, Bluetooth LiFePO4 Battery, Built in 200A BMS, Peak Current 1000A, Includes 48V 18A Lithium Charger and Monitor, Perfect for Golf Carts, RV etc by chins
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- chins enthusiasts
## Why This Product
- Trusted chins brand quality
## Key Features
- • **Robust Built-In BMS:** Advanced 200A Battery Management System protects against overcharge, discharge, and extreme temps for worry-free use.
- • **Lightweight & High Capacity:** 30% lighter than traditional lead-acid batteries, delivering powerful 48V 100Ah capacity for golf carts, RVs, and more.
## Overview
The CHINS 48V 100Ah Lithium Golf Cart Battery features a cutting-edge LiFePO4 chemistry with Bluetooth-enabled real-time monitoring, a robust 200A BMS for safety, and a peak current of 1000A. It offers 4500+ deep cycles—8 times the lifespan of lead-acid batteries—while being 30% lighter. Included is a 48V 18A charger and monitor, making it perfect for golf carts, RVs, and outdoor power needs. Expandable up to 8 units in parallel, it’s a maintenance-free, high-performance energy solution certified by UL, CE, RoHS, and more.
## Description
Nominal Voltage: 51.2V Charge Voltage: 56.8V-58.4V BMS Board: 200A Peak discharge current(Duration: less than 5 seconds) : 1000A Dimension: 20.47 x 10.59 x 8.66 inches Weight: 83.77 lb Operating temperatures: Charge: 0°C~50°C(32°F~122°F) Discharge: -20°C~60°C(-4°F~140°F) Storage: -10°C~35°C(14°F~95°F) ﻿ ﻿ The setting method of MPPT and inverter of 51.2V lithium iron phosphate battery pack is as follows: Charging Charging Limit Voltage: 56.8V Over Voltage Disconnect Voltage: 58.4V Over Voltage Reconnect Voltage: 55.2V Float Charging Voltage: 55.2V Discharging Low Voltage Disconnect Voltage: 46.4V Low Voltage Reconnect Voltage: 49.6V Under Voltage Warning Voltage: 51.2V ﻿ ﻿ We live in an era of energy within reach. Every step we take consumes primary energy. On the road of continuing to explore new energy, we strive to maintain a green life. ﻿ ﻿ CHINS's factory is equipped with the most advanced R&D team and equipment, and has passed UL, CE, RoHS, WEEE and PSE quality system certification. ﻿ ﻿ With 20 years of battery expertise, CHINS has always contributed to a green life, we firmly believe that "Green Leads Life".
## Features
- 【Low temperature cut-off function】: The BMS inside the CHINS battery can automatically cut off the charging function in a low-temperature environment to avoid irreversible damage to the battery. Note: The peak current of the 48V 100Ah LiFePO4 battery is only 1000A, therefore, the peak current of the golf cart controller cannot exceed 1000A.
- 【Capacity Expansion】: CHINS 48V 100AH LiFePO4 Battery does not support series connection, otherwise the battery will definitely suffer irreversible damage. Connection in parallel: it can connect multiple batteries, suggest no more than 8pcs in parallel. Allow to be extended up to 8 in parallel to get more capacity (Max 800Ah).
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0DMPKSC4B |
| Best Sellers Rank | #45,966 in Sports & Outdoors ( See Top 100 in Sports & Outdoors ) #453 in Golf Cart Accessories |
| Brand Name | CHINS |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (67) |
| Manufacturer | CHINS |
| Manufacturer Part Number | LAF12290 Smart |
| Manufacturer Warranty Description | 5 Year |
| Size | 48V100AH+58V18A+M |
| UPC | 755471957000 |
## Product Details
- **Manufacturer:** CHINS
- **Number of Items:** 1
- **Size:** 48V100AH+58V18A+M
- **UPC:** 755471957000
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ So far running great
*by B***E on February 4, 2026*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great upgrade to 48 volt Yamaha G22 Golf Cart
*by A***R on July 31, 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Easy installation
*by K***R on January 14, 2026*
Very simple to install. Cart runs great.
## Frequently Bought Together
- CHINS 48V 100Ah Lithium Golf Cart Battery, Bluetooth LiFePO4 Battery, Built in 200A BMS, Peak Current 1000A, Includes 48V 18A Lithium Charger and Monitor, Perfect for Golf Carts, RV etc
- NOCO GCP1 15A AC Port Plug, 125V Power Inlet Socket, and Waterproof Electrical Outlet Receptacle Box with 16-Inch Integrated Outdoor Extension Cord
- DC-DC 36V 48V to 12V 20A 240W Step Down Converter Golf Cart Voltage Regulator Reducer Transformer with Fuse Waterproof