title: "Philips 50 INCH QLED GOOGLE SMART TV 50PQT8169/56"
brand: "philips"
price: "$933.13"
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Philips"
url: https://www.desertcart.us/products/675059691-philips-50-inch-qled-google-smart-tv-50pqt8169-56
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** philips
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔥 Elevate your living room with Philips QLED brilliance!
## Quick Answers
- **What is this?** Philips 50 INCH QLED GOOGLE SMART TV 50PQT8169/56 by philips
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- philips enthusiasts
## Why This Product
- Trusted philips brand quality
## Description
Review: Great tv - Amazing tv
## Features
- 126 cm (50") 4K UHD QLED TV
- Supports major HDR formats
- Cinematic vision and sound. Dolby Vision and Dolby Atmos.
- QLED color for outstanding vivid colors
- Google Assistant. Control the TV with your voice.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0DMS69NLK |
| Antenna Location | Entertainment |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI, Bluetooth |
| Battery Type | Alkaline |
| Best Sellers Rank | #11,614 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #160 in Smart TVs |
| Built-In Media | 2 x AAA Batteries,Power cord,Quick start guide |
| Color | Black |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | Remote, Voice |
| Customer Reviews | 4.1 out of 5 stars 37 Reviews |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Size Class | 50 Inches |
| Display Technology | QLED |
| Display technology | QLED |
| HDR Format Supported | Dolby Vision, HDR10 |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Item Dimensions D x W x H | 9.5D x 111.1W x 69.3H centimeters |
| Item Weight | 11 Kilograms |
| Manufacturer | Philips |
| Mfr Part Number | 50PQT8169 |
| Model Name | 50PQT8169 |
| Model Number | 50PQT8169 |
| Model Year | 2024 |
| Motion Enhancement Technology | Motion Clarity Technology |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Number of Audio Channels | 7.1.2 |
| Number of Batteries | 2 AA batteries required. (included) |
| Picture Quality Enhancement Technology | Quantum Dot Color, Dolby Vision |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Resolution | 4K |
| Screen Finish | Matte |
| Screen Size | 50 Inches |
| Screen size | 50 Inches |
| Signal Format | Digital (HDMI, USB) |
| Size | 50 Inch |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 200 x 100 mm |
| Warranty Description | 2 Years |
| Warranty Type | Limited |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
## Product Details
- **Aspect ratio:** 16:9
- **Included components:** 2 x AAA Batteries,Power cord,Quick start guide
- **Product dimensions:** 9.5D x 111.1W x 69.3H centimeters
- **Refresh rate:** 60 Hz
- **Resolution:** 4K
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size, Style** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great tv
*by M***I on 2 May 2026*
Amazing tv
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Amazing Positives for its Value
*by M***I on 13 July 2025*
### ⭐⭐⭐⭐ Good buy
*by J***S on 15 March 2026*
Tv is quite good and working well however it is a little slow but not too slow
## Frequently Bought Together
- Philips 50inch 8100 series Smart QLED Google TV 50PQT8169/56