title: "2\" Kunkle Pressure Relief Valve 6252FJH01-LS0030 250# Flg Iron, 30 PSI Steam ASME Sec VIII"
brand: "kunkle pressure relief valve"
price: "$442.41"
in_stock: false
store_origin: US
region: United States of America
---
# 2" Kunkle Pressure Relief Valve 6252FJH01-LS0030 250# Flg Iron, 30 PSI Steam ASME Sec VIII
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** 2" Kunkle Pressure Relief Valve 6252FJH01-LS0030 250# Flg Iron, 30 PSI Steam ASME Sec VIII by kunkle pressure relief valve
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- kunkle pressure relief valve enthusiasts
## Why This Product
- Trusted kunkle pressure relief valve brand quality
## Features
- The Kunkle Model 6252FJH01-LS0030, Pressure Relief Valve, is excellent for relieving overpressure in steam boilers, steam generators, tanks, receivers and separators. This Safety Valve is for ASME Code VIII Service. The valve has a set pressure for relief at 30 PSI.
- Item|Steam Relief Valve Service|Steam ASME Section VIII Inlet Connection Flanged|2" Outlet Connection FNPT|2-1/2" Body Material|Cast Iron A126
- Inlet Connection Flanged|2" Outlet Connection FNPT|2-1/2" Body Material|Cast Iron A126