title: "JONATHAN Y SNK1001A Ancillary 3-Hole 24 in. W x 18.25 in. D Classic Contemporary Rectangular Ceramic Single Sink Basin Vanity Top, White"
brand: "jonathan y"
price: "$565.77"
in_stock: true
reviews_count: 9
category: "Jonathan Y"
url: https://www.desertcart.us/products/599672494-jonathan-y-snk1001a-ancillary-3-hole-24-in-w-x
store_origin: US
region: United States of America
---
# Glossy semi-gloss white finish 24-inch wide ceramic basin 3 pre-drilled faucet & handle holes JONATHAN Y SNK1001A Ancillary 3-Hole 24 in. W x 18.25 in. D Classic Contemporary Rectangular Ceramic Single Sink Basin Vanity Top, White
**Brand:** jonathan y
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ✨ Elevate your bathroom game with classic ceramic charm 🛁
## Quick Answers
- **What is this?** JONATHAN Y SNK1001A Ancillary 3-Hole 24 in. W x 18.25 in. D Classic Contemporary Rectangular Ceramic Single Sink Basin Vanity Top, White by jonathan y
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- jonathan y enthusiasts
## Why This Product
- Trusted jonathan y brand quality
## Key Features
- • **Weighty Quality Assurance:** Solid 25.6-pound construction ensures stability and premium feel.
## Overview
## Description
## Features
- The 1-3/8" faucet hole sits between 1.2" handle holes that span an 8" centered width
- With basic design elements, this sink basin brings a timeless and classic flare to your bathroom
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0CR6V6MGR |
| Best Sellers Rank | #18,369 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #1 in Bathroom Vanity Sink Tops |
| Brand Name | JONATHAN Y |
| Color | White |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 257 Reviews |
| Drain Type | Pop-Up |
| Finish Types | Glossy |
| Global Trade Identification Number | 00196868078326 |
| Hole Count | 3 Units |
| Included Components | Vanity Sink Top |
| Installation Type | Countertop |
| Item Dimensions D x W x H | 18.25"D x 24"W x 6.5"H |
| Item Type Name | Vanity Sink Top |
| Item Weight | 25.57 Pounds |
| Manufacturer | JONATHAN Y |
| Manufacturer Part Number | SNK1001A |
| Material | Ceramic |
| Material Type | Ceramic |
| Model Number | SNK1001A |
| Product Dimensions | 18.25"D x 24"W x 6.5"H |
| Shape | Rectangular |
| Size | 24 Inch |
| Style | Basics;Classic;Casual;Minimalist;Traditional;Coastal;Global |
| UPC | 196868078326 |
## Product Details
- **Color:** White
- **Material:** Ceramic
- **Size:** 24 Inch
## Images
## Available Options
This product comes in different **Color, Size** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Jonarhan JY vanity sink basin
*by L***R on October 25, 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Beautiful Sink
*by A***R on February 15, 2026*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ top-mount
*by Q***O on March 27, 2026*
## Frequently Bought Together
- JONATHAN Y SNK1001A Ancillary 3-Hole 24 in. W x 18.25 in. D Classic Contemporary Rectangular Ceramic Single Sink Basin Vanity Top, White