title: "Modern Flames AL60CLX2-G 60\" CLx Electric Fireplace with Black Glass Front"
brand: "modern flames"
price: "$2429.09"
in_stock: true
category: "Kitchen"
store_origin: US
region: United States of America
---
# Modern Flames AL60CLX2-G 60" CLx Electric Fireplace with Black Glass Front
**Brand:** modern flames
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Modern Flames AL60CLX2-G 60" CLx Electric Fireplace with Black Glass Front by modern flames
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- modern flames enthusiasts
## Why This Product
- Trusted modern flames brand quality
## Description
The popular Ambiance CLX 2 electric fireplace offers the ultimate combination of versatility and design. It can be mounted directly onto the wall or easily recessed into any 2 x 4 wall for a flawless custom finished look. Choose from six surround options to compliment your decor including granite, limestone, and stainless steel as well as 4 different media options. The 60" size is the perfect addition to any bedroom, living room, office, and more.
## Features
- Recessed or wall mount installation
- Recesses into any 2" x 4" wall