title: "HSK100A-CT25S-105 - Super Tite-Lock Milling Chuck - 25mm ID, 105mm Projection Length - Center-Thru Coolant Sealed"
brand: "nt usa corporation"
price: "$1352.89"
---
# HSK100A-CT25S-105 - Super Tite-Lock Milling Chuck - 25mm ID, 105mm Projection Length - Center-Thru Coolant Sealed
**Brand:** nt usa corporation
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** HSK100A-CT25S-105 - Super Tite-Lock Milling Chuck - 25mm ID, 105mm Projection Length - Center-Thru Coolant Sealed by nt usa corporation
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- nt usa corporation enthusiasts
## Why This Product
- Trusted nt usa corporation brand quality
## Description
NT USA's Super Tite-Lock Milling Chucks are the best option on the market when it comes to heavy-milling applications. With far superior gripping force and accuracy than standard sidelock holders, these chucks can handle even the most strenuous machining forces. NT USA's patented T-Slit design prevents any tool pull-out or slippage. Every holder is sealed for center-thru coolant use, and is compatible with metal-sealed reduction sleeves if you want to clamp smaller tool sizes (visit www.nttoolusa.com for details). Each holder you purchase on Amazon comes with a complimentary spanner as well, so you can use your new chuck right out of the box! ID Size: 25mm Projection Length: 105mm
## Features