title: "Modern Flames LFV2-120/15 Landscape Full View Series Electric Fireplace, Black"
brand: "modern flames"
price: "$13651.06"
in_stock: true
category: "Lawn &amp; Patio"
store_origin: US
region: United States of America
---
# Modern Flames LFV2-120/15 Landscape Full View Series Electric Fireplace, Black
**Brand:** modern flames
## Best For
- modern flames enthusiasts
## Why This Product
- Trusted modern flames brand quality
## Description
LFV120/15-SH Size: 22.5" H x 120" W x 11.5" D Features: -Realistic natural flame appearance. -Glowing coal ember bed. -5,000 BTU heater. -Full flame viewing area. Product Type: -Electric fireplace. Style: -Modern. Finish: -Black Paint. Material: -Glass. Material: -Metal. Number of Items Included: -1. Dimensions: Size 22.5" H x 40" W x 11.5" D - Overall Product Weight: -100 Pounds. Size 22.5" H x 40" W x 11.5" D - Overall Height - Top to Bottom: -22.5 Inches. Size 22.5" H x 40" W x 11.5" D - Overall Width - Side to Side: -57.25 Inches. Size 22.5" H x 40" W x 11.5" D - Overall Depth - Front to Back: -11.5 Inches. Size 22.5" H x 60" W x 11.5" D - Overall Product Weight: -123 Pounds. Size 22.5" H x 60" W x 11.5" D - Overall Height - Top to Bottom: -22.5 Inches. Size 22.5" H x 60" W x 11.5" D - Overall Width - Side to Side: -77.25 Inches. Size 22.5" H x 60" W x 11.5" D - Overall Depth - Front to Back: -11.5 Inches. Size 22.5" H x 80" W x 11.5" D - Overall Product Weight: -148 Pounds. Size 22.5" H x 80" W x 11.5" D - Overall Width - Side to Side: -97.25 Inches. Size 22.5" H x 80" W x 11.5" D - Overall Depth - Front to Back: -11.5 Inches. Size 22.5" H x 100" W x 11.5" D - Overall Product Weight: -165 Pounds. Size 22.5" H x 100" W x 11.5" D - Overall Height - Top to Bottom: -22.5 Inches. Size 22.5" H x 100" W x 11.5" D - Overall Width - Side to Side: -117.25 Inches. Size 22.5" H x 100" W x 11.5" D - Overall Depth - Front to Back: -11.5 Inches. Size 22.5" H x 120" W x 11.5" D - Overall Height - Top to Bottom: -22.5 Inches.
## Features
- Indoor electric fireplace with remote control and touch screen controls; 120 x 15 inch front
- 5000 BTU heater with variable heat &amp; variable flame; up to 500 square feet of heating area
- Includes remote control; glowing coal ember bed; optional log set or glass ember kit available
- Black; glass, steel; 1500 Watt; 120V AC; 13.4 Amps; 22.5 x 137.25 x 11.5 inch Firebox