title: "Domestic Top-Loaded Electrical kiln 16 L Inner 1240C/2264F: EU/UK/US/AU Plug"
brand: "technical super market"
price: "$3232.20"
in_stock: true
reviews_count: 1
store_origin: US
region: United States of America
---
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔥 Elevate Your Craft with Precision Heating!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- technical super market enthusiasts
## Why This Product
- Trusted technical super market brand quality
## Key Features
- • **💡 Safety First:** Digital regulation system prevents overheating and ensures stability.
- • **🔧 Worldwide Support:** Enjoy peace of mind with global technical assistance.
- • **🛠️ Compact Powerhouse:** 16L chamber designed for both home and professional use.
- • **📈 Programmable Perfection:** 32-segment controller for tailored firing schedules.
- • **🔥 Unleash Your Creativity:** Transform ceramics and pottery with precision heating.
## Overview
## Description
TECHNICAL SPECIFICATION: - Brand name: Technical Supermarket (London); - Made in UK; - Model: RH-16L. Domestic graded; - Inner/Chamber type: hexagonal, top loaded; - Power - 2900 Watt; - Single phase, 230V+/-10% / 13A with UK, EU, AU, US (220V/60 Hz) domestic electrical plug (on request); - Volume of chamber: 16 Cubic Liters; - Maximum working temperature - 1240 C (2264 F); - Kiln dimensions in MM (inch): diameter 500 (20") x 500 (20") height; - Kiln's front view with electrical box: 650 mm (26"); - USEFUL inner (chamber) dimensions: 250 mm (10") between walls x 300 mm (12") in depth - PLEASE SEE PICTURE BEFORE BIDDING; - Estimated heating time to 1240 C - 240 minutes; - 32 time/temperature segments on 2-line programmable temperature controller that will allows you AUTOMATICALLY reach, hold (soak) and change up to 32 temperature/time points include heating and cooling speed; - Three heating elements around walls; - Digital over/low-temperature regulation secure system; - Smoothing circuit (controller's stability work) digital guard; - Possibility to find a present step and time on it; - Possibility to change step/time during all heating process; - Industrial graded thermocouple; - Calibrated on five points: 250C; 570C; 850C; 1100C and 1240C. Estimated accuracy of SOAKING temperature: +/- 1 C; - You will require a standard screw-driver to fix electrical box with temperature controller and a thermocouple to this kiln by few screws (supplied); - Estimated weight in WOODEN BOX - 45 Kg; Without wooden box - 38 kg. - Cable - 2.5 M; - May have minor imperfections that don't effect use - still under full one year manufacturer warranty; - One year FREE online (Skype, WA, Zoom) technical support and re-programming service. DELIVERY SPECIFICATION: - This RH-16L-1240C top-loaded programmable electrical muffle kiln; - Industrial graded thermocouple; - Electrical box with a programmable controller; - Downloadable user manual, other instructions and programming video.
## Features
- PROFESSIONAL, 1240 C (2264 F) TOP-LOADING ELECTRICAL MUFFLE KILN WITH A 32-SEGMENT PROGRAMMABLE TEMPERATURE/TIME CONTROLLER AND 16 CUBIC LITERS HEXAGON CHAMBER THAT WAS ESPECIALLY DESIGNED FOR WORKING WITH CERAMICS, POTTERY, GLAZES AND OTHER TYPES OF MATERIALS THAT SHOULD BE HEATED UP TO 1240 C (2264 F).
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Best Sellers Rank | #808,144 in Arts, Crafts & Sewing ( See Top 100 in Arts, Crafts & Sewing ) #3,378 in Electric Plugs #4,462 in Ceramic & Pottery Tools |
| Customer Reviews | 2.7 out of 5 stars 9 Reviews |
## Images
## Customer Reviews
### ⭐ Does not reach required temperature
*by M***H on May 27, 2024*
My kiln will not reach a temperature higher than 807C preventing any successful glaze firing
## Frequently Bought Together
- Domestic Top-Loaded Electrical kiln 16 L Inner 1240C/2264F: EU/UK/US/AU Plug
- Fireworks 1-Pound Kiln Wash
- 1" Tall x 1" Wide Kiln Post - 4 Pack