title: "Sony WF-1000XM5 The Best Truly Wireless Noise Cancelling Earbuds Silver, Universal"
brand: "sony"
price: "$344.81"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Sony"
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** sony
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎧 Elevate your audio game with Sony’s smartest, sleekest ANC earbuds yet!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- sony enthusiasts
## Why This Product
- Trusted sony brand quality
## Features
- Astonishing sound quality with High-Resolution Audio
- Sony’s best ever call quality with AI based noise reduction algorithm and bone conduction sensor
- Small, light and beautifully designed
- Smooth switching and a clear Bluetooth signal with a powerful new Integrated Processor V2
- Water resistant for everyday use so splashes and sweat won’t stop you.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0C345M3T7 |
| Additional Features | Noise Cancellation |
| Age Range Description | Adult |
| Antenna Location | Listening to Music, Travel, Work, Study, Home Leisure |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Battery Average Life | 8 Hour |
| Battery Charge Time | 1.5 Hour |
| Best Sellers Rank | #3,272 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #230 in In-Ear Headphones |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Built-In Media | Wireless Charging Case |
| Cable Features | Without Cable |
| Carrying Case Color | Silver |
| Carrying Case Material | plastic |
| Color | Silver |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Control Method | Remote |
| Control Type | Voice Control |
| Controller Type | Touch |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 3.6 3.6 out of 5 stars (5,670) |
| Earpiece Shape | Rounded |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Frequency Response | 2.4 GHz |
| Global Trade Identification Number | 00027242925618 |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Impedance | 16 Ohms |
| Is Autographed | No |
| Item Weight | 0.4 Ounces |
| Manufacturer | Sony |
| Model Name | WF1000XM5-Silver |
| Model Number | WF-1000XM5 |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Number of Items | 1 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Sensitivity | 99 dB |
| Series Number | 1000 |
| Specific Uses For Product | Music |
| Style Name | Modern and minimalist |
| Subject Character | no subject character |
| Theme | Audio Technology |
| UPC | 027242925618 |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Wireless Technology | Bluetooth |
## Product Details
- **Colour:** Silver
- **Ear placement:** In Ear
- **Form factor:** In Ear
- **Impedance:** 16 Ohms
## Images
## Available Options
This product comes in different **Color** options.
## Questions & Answers
**Q: how to check adequate earbuds tip size?**
A: Hi kazuteru m.,
-Ralph
**Q: Can these be connected to an audio oulet in an commercial aircraft?**
A: Hi,
Thanks for the question! The WF1000XM5 Truly wireless Earbuds headphones only supports Bluetooth connectivity. This wireless earbuds does not have 3.5mm jack and can't be connected to an audio outlet. If you are looking for a headphones that supports both wireless(Bluetooth) and wired connection, we recommend our WH1000XM5, WHCH720N, and WH1000XM4. You can use the supplied headphone cable of these headphones if the aircraft supports the 3.5 mm headphone jack. Please check with the airline company for more information.