title: "Panasonic LUMIX H-RS100400E 100-400 mm Leica DG Vario-Elmar Lens - Black"
brand: "panasonic"
price: "$1.97"
in_stock: true
reviews_count: 7
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** panasonic
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 📸 Zoom into the Future with LEICA Precision!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- panasonic enthusiasts
## Why This Product
- Trusted panasonic brand quality
## Key Features
- • **Zoom Into Action:** Experience an impressive 200-800mm zoom range for every shot.
- • **Silence is Golden:** Enjoy fast, accurate focusing with whisper-quiet operation.
- • **Weatherproof Wonder:** Shoot confidently in any environment with splash and dust protection.
- • **Unleash Your Creativity:** Capture stunning images with the precision of LEICA quality.
## Overview
## Description
## Features
- High-Quality LEICA DG VARIO-ELMAR Lens Based on LEICA Camera AG's Strict Quality Standards
- Overwhelming Increase in Close Up Capability 200-800mm Ultra-Zoom*, Splash/Dustproof Protection
- 4K Video Compatibility Fast, Accurate Focusing and Silent Operation
- 240fps AF Drive Linear Motor. Maximum diameter: 83mm
## Product Details
- **Focal Length Description:** 400 mm
- **Lens Type:** Telephoto
- **Compatible Mountings:** Micro Four Thirds
- **Camera Lens Description:** 400mm
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ 5.0 out of 5 stars
    Worth every penny
*by T***Y on Reviewed in the United States on May 16, 2021*
This is the best zoom lens I have ever owned.  Yes, I have the superb Panasonic G9 (Underrated in price and performance) and this combination, along with the Leica 12-60 Panasonic lens is potentially all you would need.Even handheld at a the far distance of 400 people say what professional looking shots!Yes, it is bigger than any M43 lens you've probably owned but it fits well and not too bulky with the G9.I would say the 12-60 and 100-400 are incredible on a Panasonic body, both my GX8 and G9.  I have even taken keepers with my aging GX7!About the only two other lens I use with the G9 are the Lumix 25mm 1.4 and the Panasonic 30mm lens.If you have the money the 100-400 is a worthwhile investment.
### ⭐⭐⭐⭐ 4.0 out of 5 stars
    Perfect for my needs but not Excellent...
*by D***T on Reviewed in the United States on December 30, 2019*
As so many others have written - the lens becomes very stiff to zoom between 300mm and 400mm...  Optically it is superb... I can only say I hope it becomes looser in time as zooming even on a tripod will cause shaky video even on my G9 with its 6.5 stop IBIS...  Buy this lens if you need the focal length beyond 200mm (400mm in FF) AND that the even more awesome 50-200mm is out of your price range... (Please know that you can get a 2x teleconvertor for the 50-200 turning it into a 100-400mm f/5.6-8)...
### ⭐⭐⭐⭐⭐
    Très bon objectif, images magnifiques
*by B***T on Reviewed in France on December 6, 2023*
## Frequently Bought Together
- Panasonic LUMIX H-RS100400E 100-400 mm LEICA DG Vario-Elmar Lens - Black
- K&F Concept 72mm UV Filter - Super Clear 24 Layers Multi Coated Ultraviolet Protection Lens Filter for DSLR Lens 72mm (Nano-D Series)