title: "3300uf 10v 105c Capacitor Radial Panasonic ECA1AHG332 Pack of 2pcs"
brand: "panasonic"
price: "$5.37"
---
# 3300uf 10v 105c Capacitor Radial Panasonic ECA1AHG332 Pack of 2pcs
**Brand:** panasonic
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** 3300uf 10v 105c Capacitor Radial Panasonic ECA1AHG332 Pack of 2pcs by panasonic
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- panasonic enthusiasts
## Why This Product
- Trusted panasonic brand quality
## Description
Panasonic radial   Capacitor Dia 12.5mm/ Height 20mm/ Pitch 5mmPart # ECA1AHG332,CAPACITOR,3300UF,10V ,Capacitor Application:High Temperature ,Capacitor Dielectric Type:Aluminium Electrolytic ,Capacitance:3300 µF ,Capacitance Tolerance: ± 20% ,Voltage Rating:10VDC ,Series:NHG ,Life Time @ Temperature:2000 hours @ 85 °C ,Height:20mm ,Diameter:12.5mm ,Capacitor Case Style:Radial ,No. of Pins:2 ,Capacitor Mounting:Through Hole ,Lead Spacing:5mm ,Operating Temperature Range:-55 °C to +105 °C ,SVHC:No SVHC (18-Jun-2010) ,AC Ripple Current:1000mA ,External Length / Height:20mm ,Lead Diameter:0.6mm ,Operating Lifetime:2000h ,Operating Temperature Max:105 °C ,Operating Temperature Min:-55 °C ,Package / Case:Radial ,Ripple Current Frequency:120Hz ,Ripple Current Temperature:105 °C ,Terminal Type:Wire Ended ,Tolerance +:20% ,Tolerance -:20% ,Voltage Rating VDC:10V ,