brand: "skin1004"
price: "$32.69"
in_stock: true
reviews_count: 1
category: "Skin1004"
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** skin1004
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌟 Unlock radiant skin with the power of Madagascar’s glow magic!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- skin1004 enthusiasts
## Why This Product
- Trusted skin1004 brand quality
## Description
SKIN1004 TONE BRIGHTENING LINE - Capsule Cream1) Intensive brightening cream that brightens the skin - Niacinamide, Brightening ingredient, 2% + Tone up care ingredient 1% - Intensive cream has an upgraded brightening effect with the balanced potion of 3 game-changing ingredients - Enhances unevenness of skin with a blemish or acne spots on acne-prone skin2) Patented brightening ingredient from Madagascar Centella Asiatica - Patented brightening ingredient that contains Madecassoside obtained from Madagascar Centella Asiatica - High amount of Madewhite 20,000ppm was formulated as granules for higher stability and efficacy of the product - Enables gentle day-and-night use for sensitive skin due to higher stability of Vitamin C than existing brightening ingredients in the market - SKIN1004’s unique blend of Centella Asiatica extract from Madagascar, pear flower extract, and panthenol enhances the skin soothing effect of the product.3) The technology of the “oil in water gel network” that attracts moisture - “Oil in Water Gel Network”: A structure that envelops moisture and oil within the “water gel network” to create a firm texture. - Moisture and oil are blended together to keep the skin hydrated. - The “network” breaks when the cream touches the skin, allowing oil and moisture to emerge from within to repair the skin’s oil-water balance.4) A light, non-sticky moisturizing cream. - Feel the hydrating gel-like texture with your fingertips. - Moisture bursts from the cream and forms a moisturizing barrier the moment it comes in contact with the skin. - It leaves the skin feeling as moist as if it was soaked in water.5) No Artificial fragrance / No Artificial co
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0BFX5KQL3 |
| ASIN  | B0BFX5KQL3 |
| Best Sellers Rank | #10,988 in Beauty ( See Top 100 in Beauty ) #355 in Facial Day Care |