brand: "simpson"
price: "$77.67"
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Simpson"
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** simpson
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔧 Upgrade your build with the screw that nails it every time!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- simpson enthusiasts
## Why This Product
- Trusted simpson brand quality
## Description
Review: As described
Review: The screws were high quality.
## Features
- 1/4" hex head with 0.370"-dia. integrated washer is stamped with the Simpson Strong-Tie "≠" sign and the fastener size for easy identification after installation.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B003YHCLYO |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 261,464 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 2,535 in Screws (DIY & Tools) |