title: "OSRAM 69217 HBO 100W/2 Mercury Short-Arc Discharge Lamp"
brand: "osram"
price: "$306.59"
in_stock: true
reviews_count: 1
category: "Osram"
store_origin: US
region: United States of America
---
# 200 hours reliable lifespan 100W power for intense illumination 2200 lumens brightness OSRAM 69217 HBO 100W/2 Mercury Short-Arc Discharge Lamp
**Brand:** osram
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔬 Illuminate brilliance with OSRAM’s precision power!
## Quick Answers
- **What is this?** OSRAM 69217 HBO 100W/2 Mercury Short-Arc Discharge Lamp by osram
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- osram enthusiasts
## Why This Product
- Trusted osram brand quality
## Overview
The OSRAM HBO 100W / 2 Mercury Short-Arc Discharge Lamp is a high-performance, 2200-lumen light source designed for demanding medical and scientific applications. With a stable arc, broad visible and UV spectrum, and a 200-hour lifespan, it’s the trusted OEM choice for leading microscope manufacturers, delivering reliable, intense illumination for microscopy, fluorescence, surgical lighting, and UV curing.
## Description
OSRAM HBO and HXP Mercury Short Arc Discharge Lamps (≤ 200W) are intense point sources that provide a broad spectrum through the visible and ultraviolet range. These lamps are optimal sources for fiber illumination devices for Medical, Scientific, and various Industrial markets. The broad spectrum makes these lamps ideal for microscopy and fluorescent microscopy applications. With over 100 years in lighting, OSRAM is a leading manufacturer for specialty lighting across many markets and is known for providing reliable, high performance products.
## Features
- Wattage: 100W, voltage range: 17-25v, current: dc, average lifetime: 200Hrs
- Specially designed to ensure high arc stability
- Used by numerous microscope manufacturers, as Leica, Nikon, Olympus, and Zeiss
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0016GP0U2 |
| Accepted Voltage Frequency | 100 to 120 Volts and 60 Hertz |
| Additional Features | Base |
| Beam Angle | 5 Degrees |
| Best Sellers Rank | #165,543 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #1 in Arc Lamps |
| Brand Name | OSRAM |
| Brightness | 2200 lumen |
| Bulb Base | B22D |
| Bulb Shape Size | B10 |
| Color Rendering Index | 178 |
| Control Method | App |
| Controller Type | Push Button |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (4) |
| Efficiency | 22 lm/W |
| Global Trade Identification Number | 04050300507095 |
| Incandescent Equivalent Wattage | 3.27 Watts |
| Included Components | Bulb |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Item Weight | 11 Grams |
| Light Color | White |
| Light Source Operating Life | 200 Hours |
| Light Source Type | ['Mercury'] |
| Light Source Wattage | 100 Watts |
| Light Type | Mercury |
| Manufacturer | OSRAM |
| Manufacturer Warranty Description | 30 days. |
| Material Type | fiber |
| Model Number | A24945B082G |
| Number of Items | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Power Consumption | 100 Watts |
| Power Source | DC Power Supply |
| Shape | Globe(G) |
| UPC | 046135692178 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 25 Volts |
| Wattage | 100 watts |
| White Brightness | 2200 Lumens |
## Product Details
- **Bulb Shape Size:** B10
- **Light Type:** Mercury
- **Special Feature:** Base
- **Wattage:** 100 watts
## Images
## Questions & Answers
**Q: How much volts does it run on**
Starrbrite Lighting
**Q: is this package of 2 lamps?**
The manufacturer of the bulb is Osram and the "2" that appears happens to be the last digit of the Osram Part Number.  The complete Lamp part number is HBO100W/L2     When this item was posted the item for sale on Amazon, when being set up and entered into the computer field, the complete part number was altered and a space was inserted after the slash separating the last digit "2" from the part number.  We agree that the way it appears - "2 Mercury..." -  could be misunderstood and is confusing.   This manufacturer's part number in this case just happens to end in a 2.  We hope that makes it clear for you - you would get 1 lamp.
A: initial voltage range :  18 -23.   Ignition voltage (cold) : 850
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by R***N on November 21, 2019*
## Frequently Bought Together
- OSRAM HBO 100W / 2 Mercury Short-Arc Discharge Lamp
- Amazon Basics 48-Pack AA Alkaline High-Performance Batteries, 1.5 Volt, 10-Year Shelf Life
- CEC Industries #2845 Bulbs, 24 V, 5 W, W2.1x9.5d Base, T-3.25 shape (Box of 10)