brand: "cids"
price: "$358.91"
in_stock: true
category: "Office Product"
url: https://www.desertcart.us/products/45108192-monitor-stand-p3-4wf24-4-pine-white-flat-24-x
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** cids
## Best For
- cids enthusiasts
## Why This Product
- Trusted cids brand quality
## Description
Wood: Pine. Wood is 3/4". Dimensions: 24" x 11.5" x 4.75". Handcrafted. Made in the USA. Solid Wood Construction. (Not Composite) Fully Assembled. Very Sturdy and Solid. 4 Anti-Skid Floor Protectors (As Shown in the pictures). Sturdy construction and attention to detail. Only the wooden Stand is included in sale. (No Accessories) Shipping insurance provided. We will consider all custom orders. See Color Chart for Stain Choices. We also offer different paint choices. If interested in a specific paint color, please contact us. A great product at a great price! We have carefully constructed each stand with the greatest of care paying close attention to every detail. We do all of our own work to ensure that every effort is made to maintain a high level of quality control. We take pride in our work and stand by each product we sell! Each and every stand is stamped with our company logo for identification and authenticity as shown in posted pictures. UPC: 617762263729 Model: P3/4WF24-4 Possible Applications: monitor stand, desk shelf, printer stand, bedroom light stand, laptop stand, kitchen stand for appliances, lap desk and so much more. Clearance: Open space between two legs is 19.5 inches. Open space below the top board is 3.75 inches. Weight Limit: 100 Lbs. 30 Day Return Policy: "IF" product is Defective, Seller pays return shipping. Buyer will be reimbursed purchase price and all shipping fees. "If" product is Not Defective or Buyer purchased the Wrong Size, Buyer pays all front end shipping fees AND return shipping fees. Buyer will receive "product price only" refund less a 20% restocking fee. (Attn: Please contact me if you are unsure about the dimensions. This will save lots of problems for all of us later.) !!May God Bless you Today and Everyday!! **You can purchase product and then request a different stain or paint color by writing us through Amazon.**
## Features
- Solid 3/4 Inch Pine Wood.  Made in the USA.  Flat White.
- Exterior Dimensions 24" x 11 1/2" x 4 3/4".  Interior Dimensions 19.5" x 11 1/2" x 3 3/4".