title: "LG 22MP410-B 22” Full HD (1920 x 1080) VA Display with AMD FreeSync, OnScreen Control - Black"
brand: "lg"
price: "$507.12"
in_stock: false
reviews_count: 13
url: https://www.desertcart.us/products/427904189-lg-22mp410-b-22-full-hd-1920-x-1080-va
store_origin: US
region: United States of America
---
# AMD FreeSync reduces screen tearing & stutter Reader Mode mimics paper for eye comfort 22” Full HD (1920x1080) VA Display LG 22MP410-B 22” Full HD (1920 x 1080) VA Display with AMD FreeSync, OnScreen Control - Black
**Brand:** lg
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
## Quick Answers
- **What is this?** LG 22MP410-B 22” Full HD (1920 x 1080) VA Display with AMD FreeSync, OnScreen Control - Black by lg
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- lg enthusiasts
## Why This Product
- Trusted lg brand quality
## Description
LG 22MP410-B The ideal size for your desk, bedroom, or dorm, LG's 22" Full HD (1920 x 1080) VA Display provides convenient high definition viewing versatility. The clarity of Full HD resolution makes everything look more detailed with colors appearing more vibrant and true to life from nearly any viewing angle. And with a convenient HDMI input, it's easy to connect your laptop, or videogame console. Other monitor features include AMD FreeSync™, Dynamic Action Sync & Black Stabilizer & Crosshair gaming features and OnScreen Control.
## Features
- Flicker Safe provides a comfortable working environment for a long time
- Mounting Type: Panel Mount
- Reader Mode adjusts color temperature and luminance similar to reading a paper book
- AMD FreeSync technology reduces the tearing and stuttering
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B09RQCJVN1 |
| Best Sellers Rank | #65,978 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #1,434 in Computer Monitors |
| Color | Black |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (723) |
| Date First Available | February 1, 2022 |
| Item Dimensions LxWxH | 7.5 x 20.1 x 15.1 inches |
| Item Weight | 5.7 pounds |
| Item model number | 22MP410-B |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Max Screen Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Product Dimensions | 7.5 x 20.1 x 15.1 inches |
| Screen Resolution | 1920x1080 |
| Series | 22MP410-B |
| Standing screen display size | 21.5 Inches |
| Voltage | 21.5 Volts |
## Product Details
- **Aspect Ratio:** 16:9
- **Resolution:** FHD 1080p
- **Screen Size:** 21.5 Inches
- **Screen Surface Description:** Glossy
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Nothing fancy
*by O***N on February 20, 2024*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Would recommend
*by A***S on June 7, 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Decent Monitor
*by L***X on January 21, 2023*
I'm a graphic designer and needed a second monitor at home for work. I didn't have a huge budget, so I spent a lot of time looking through reviews of monitors around the same price, and this is the one I ended up getting. It was shipped in the LG box, but luckily I was home when I arrived and it didn't sit outside for very long. Everything was packed nicely in the box and there was no damage to the box or the monitor. It came with an HDMI cable, which was a nice surprise but I had already bought one. It also came with a stand but I planned on mounting it onto an arm attached to my desk. The monitor is lightweight so mounting it was not difficult at all. It fits the standard 75mm mount so finding one I could use with it was not difficult, and it fit perfectly. It has a button on the bottom to access settings, where you can change the brightness, etc. There are no speakers in the monitor itself, so you'll need speakers or Bluetooth headphones if you don't already have them. I primarily do graphic design with this monitor, but I also play video games, and the picture is good for both. Overall I'm very pleased with this purchase. Having dual monitors has increased my productivity at work, and has also made doing graphic design easier, in that I can see things better. If you're looking for a decent monitor but don't want to break the bank, get this one.
## Frequently Bought Together
- LG 22MP410-B 22” Full HD (1920 x 1080) VA Display with AMD FreeSync, OnScreen Control - Black
- Logitech MK270 Wireless Keyboard And Mouse Combo For Windows, 2.4 GHz Wireless, Compact Mouse, 8 Multimedia And Shortcut Keys, For PC, Laptop - Black
- Amazon Basics HDMI Cable, 6ft, 4K@60Hz, High-Speed 4K HDMI 2.0 Cord (18Gbps), 2160p, 48 bit, Compatible with TV/PS5/Xbox/Roku, Black