brand: "tpi"
price: "$808.23"
in_stock: true
category: "Misc."
url: https://www.desertcart.us/products/42003282-tpi-corporation-dkl-40va-qha-dock-light-40-arm-500
store_origin: US
region: United States of America
---
# 500W Halogen Power 40" Arm Reach 5' Cordset TPI Corporation DKL-40VA-QHA Dock Light, 40" Arm, 500 Watt Quartz Halogen Light Head, 5' Cordset, 120 Volts, Yellow
**Brand:** tpi
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> Light Up Your Life! 💡
## Quick Answers
- **What is this?** TPI Corporation DKL-40VA-QHA Dock Light, 40" Arm, 500 Watt Quartz Halogen Light Head, 5' Cordset, 120 Volts, Yellow by tpi
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- tpi enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tpi brand quality
## Description
Loading Dock Light Fully Assembled  with 40" Arm and Quartz Halogen bulb
## Features
- Chip resistant safety yeallow and black powder coating
- On/off switch and wire guard included
- Quartz Halogen bulb
- 5' long cordset with NEMA 15-5 grounded plug
- 40" Arm Length