brand: "ecustomrim"
price: "$1463.36"
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "E Custom Rim"
store_origin: US
region: United States of America
---
# 50 PSI max pressure 13 inch white spoke rim 1360 lbs max load eCustomrim 2-Pack Trailer Tires Rims ST175/80D13 B78-13 Load C 5 Lug 13 Inch White Spoke Wheel - 2 Year Warranty w/Roadside
**Brand:** ecustomrim
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🛞 Elevate your trailer game with rugged reliability and sleek style!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- ecustomrim enthusiasts
## Why This Product
- Trusted ecustomrim brand quality
## Key Features
- • **Precision Fitment:** 5 lug bolt pattern on 4.5 inch center ensures universal compatibility.
- • **Heavy-Duty Load Capacity:** Supports up to 1360 lbs per tire for reliable trailer hauling.
- • **High-Pressure Performance:** Engineered to withstand 50 PSI for enhanced durability and safety.
## Overview
The eCustomrim 2-Pack Trailer Tires and Rims combine a robust 1360 lbs load capacity with a 50 PSI max pressure rating, mounted on durable 13-inch white spoke wheels. Featuring a modern bias ply tread design that minimizes road noise and maximizes traction, these DOT-approved assemblies come with a 2-year warranty and complimentary roadside assistance, making them the smart choice for year-round trailer performance.
## Description
## Features
- Tire Specs: Maximum Load: 1360#, Maximum Pressure: 50 PSI, Overall Diameter: 24.4", Load Range: C
- Rim Specs: Dimensions: 13"X4.5", Center Bore: 3.19", Bolt Configuration: 5 Lug On 4.5" Center - See Fitment Diagram
- High Load Performance Tire: Reinforced Square Shoulder Tread For Optimum Road Contact
- Superior Corrosion Resistance Compared To Other Brands Found Online
- Mounted In The USA To Ensure A Top Quality Assembly - Not Imported Uninflated With Creased Rubber
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B01EGO07E4 |
| Automotive Fit Type | Universal Fit |
| Best Sellers Rank | #8,463 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #7 in Trailer Tire & Wheel Assemblies |
| Brand Name | eCustomRim |
| Color | White |
| Compatible with Vehicle Type | Trailer |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (2,388) |
| Exterior Finish | Alloy Steel |
| Included Components | User Guide |
| Item Diameter | 13 Inches |
| Item Weight | 54 Pounds |
| Load Index | 91.0 |
| Manufacturer | eCustomRim |
| Manufacturer Part Number | TR20012 |
| Manufacturer Warranty Description | Two Years |
| Material Type | Alloy Steel |
| Model Number | TR20012 |
| Pitch Circle Diameter | 4.5 Inches |
| Rim Size | 13 Inches |
| Rim Width | 4.5 Inches |
| Seasons | Year Round |
| Size | 175/80D13 |
| UPC | 191215005017 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Wheel Size | 13 Inches |
## Product Details
- **Item Diameter:** 13 Inches
- **Item Weight:** 54 Pounds
- **Material:** Alloy Steel
- **Rim Size:** 13 Inches
- **Size:** 175/80D13
- **Vehicle Service Type:** Trailer
- **Wheel Size:** 13 Inches
## Images
## Available Options
This product comes in different **Number Of Items** options.
## Questions & Answers
**Q: Has anyone installed these tires/rims on a harbor freight utility trailer?**
**Q: what is the speed rating for these?**
A: the speed rating of the tires are one thing, but the axle, hub, and bearings in which they are being mounted are factor into the equation. They are 5 lug which means the hub has a certain load bearing parameter, which is higher than most 4 lug hubs. I have trailers with both 4 lug and 5 lug and all my 4 lug wheel trailers with 12" tires are only rated for top of 65mph. I do have a 5 lug 12" wheel setup but have not checked the hub and bearings on it yet to do the math on theoretical top speed. I would say unless you know you have the heavy duty hub/bearings 65 is a safe maximum speed. The smaller diameter bearing in the low weight hubs I have had come apart while driving (the harbor freight style trailers) at 75ish mph which lead to catastrophic results on the highway. Max speed is more than just the tire size and tire speed rating my friends, be safe out there towing your stuff!
**Q: Do I need to Balance?**
**Q: What is the date the tires were made?**
A: 51/22
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great tires
*by M***L on April 5, 2026*
Tires and wheels came the next day, mounted and ready to install. They look great!!
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Affordable and functional!!
*by J***N on January 22, 2026*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ excellent
*by K***R on April 20, 2026*
Perfect replacement
## Frequently Bought Together
- eCustomrim 2-Pack Trailer Tires Rims ST175/80D13 B78-13 Load Range C 5 Lug 13" White Spoke Wheel - 2 Year Warranty w/Free Roadside
- GADFISH Spare Tire Carrier,Spare Tire Mount Boat Trailer Carrier Bracket,Heavy Duty Lock Holder,Fits 4 & 5 & 6 Lugs Trailer Wheels on 4", 4.5'', 4.75'', 5'' and 5.5'' Bolt Patterns,Holds up to 150 Lbs