title: "PANASONIC EW CB1-D-M-12V AUTOMOTIVE RELAY, SPDT, 12VDC, 40A (1 piece)"
brand: "panasonic ew"
price: "$36.02"
---
# PANASONIC EW CB1-D-M-12V AUTOMOTIVE RELAY, SPDT, 12VDC, 40A (1 piece)
**Brand:** panasonic ew
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** PANASONIC EW CB1-D-M-12V AUTOMOTIVE RELAY, SPDT, 12VDC, 40A (1 piece) by panasonic ew
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- panasonic ew enthusiasts
## Why This Product
- Trusted panasonic ew brand quality
## Description
PANASONIC EW CB1-D-M-12V AUTOMOTIVE RELAY, SPDT, 12VDC, 40A
## Features
- Price For: Each Coil Voltage VDC Nom: 12V Contact Current Max: 40A Contact Voltage DC Nom: 14V Coil Resistance: 103ohm Contact Configuration: SPDT Relay Mounting: Bracket External Height: 25mm External Width: 22mm RoHS Compliant: Yes