brand: "kreg"
price: "$28.09"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Kreg"
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** kreg
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔧 Screw it right, screw it tight — the pro’s choice for lasting joints!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- kreg enthusiasts
## Why This Product
- Trusted kreg brand quality
## Description
Review: Greg is awesome - Top quality. Great value and good protective coating.
## Features
- Premium Kreg Tools: We offer products that help woodworkers close the gap between idea and outcome
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0032Z3JNU |
| Best Sellers Rank | #9,886 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #101 in Wood Screws |
| Color | Blue |
| Compatible Groove Diameter | 1.25 Inches |
| Customer Reviews | 4.8 out of 5 stars 2,731 Reviews |
| Drive System | Square |
| Exterior Finish | Zinc |
| Fastener Size | 1-1/4" |
| Fastener Type | self-tapping screws,wood screws |
| Finish Types | Blue-Kote |
| Global Trade Identification Number | 00647096415013 |
| Head Style | Flat |
| Head Type | Flat |
| Included Components | Kreg SML-C125B-100 Blue-Kote WR Pocket Screws - 1-1/4-Inch, 100 pack |
| Item Diameter | 0.25 Inches |
| Item Dimensions | 2 x 3 x 5 inches |
| Item Type Name | Kreg SML-C125B-100 Blue-Kote WR Pocket Screws - 1-1/4-Inch, 100 pack |
| Item Weight | 0.54 Pounds |
| Item dimensions L x W x H | 2 x 3 x 5 inches |
| Manufacturer | Kreg Tool Inc |
| Material | Steel |
| Material Type | Steel |
| Metal Type | Alloy Steel |
| Model | SML-C125B-100 |
| Number Of Items | 1 |
| Number of Pieces | 100 |
| Part Number | SML-C125B-100 |
| Point Style | Self-Drill Point |
| Screw Head Style | Flat |
| Screw Point Style | Self-Drill Point |
| Set Name | 100 |
| Set Screw Thread Type | Coarse Thread |
| Size Name | 1-1/4" |
| Thread Class | coarse |
| Thread Coverage | Partially Threaded |
| Thread Size | 1-1/4" |
| Thread Style | Right Hand |
| Thread Type | Unc |
| UPC | 647096415013 |
| Unit Count | 100.0 Count |
| Warranty Description | limited warranty, please call vendor for warranty issues |
## Product Details
- **Exterior Finish:** Zinc
- **Head Style:** Flat
- **Material:** Steel
- **Thread Size:** 1-1/4"
## Images
## Questions & Answers
**Q: Can these be used on 1”x4” Cedar boards?**
A: The Kreg 1 1/4" Blue-Kote Screws will be the correct size and style to use with 1" cedar material.
**Q: Does Kreg have these blue kote screws in 1" or 3/4"?  I'd like to pocket hole 1/2"  to 5/8" plywood for a outdoor planter box.  thx**