title: "BOSCH Rear Wiper Blade A330H/3397008006 Original Equipment Replacement- 13\" (Pack of 1)"
brand: "bosch"
price: "$45.82"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Bosch"
store_origin: US
region: United States of America
---
# Quick click adapter for instant install Wear-resistant rubber for lasting clarity OE fit for perfect compatibility BOSCH Rear Wiper Blade A330H/3397008006 Original Equipment Replacement- 13" (Pack of 1)
**Brand:** bosch
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌧️ Stay clear, stay confident—your rear view’s best ally!
## Quick Answers
- **What is this?** BOSCH Rear Wiper Blade A330H/3397008006 Original Equipment Replacement- 13" (Pack of 1) by bosch
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- bosch enthusiasts
## Why This Product
- Trusted bosch brand quality
## Key Features
- • **Seamless OE Fit:** Engineered for a flawless, vehicle-specific rear window match
- • **Smooth & Silent Swipe:** Special coating ensures whisper-quiet operation even in heavy rain
- • **One-Step Quick Install:** Pre-assembled adapter means no tools, no hassle—just click and go
## Overview
## Description
Buy BOSCH Rear Wiper Blade A330H/3397008006 Original Equipment Replacement- 13" (Pack of 1) online on desertcart.ae at best prices. ✓ Fast and free shipping ✓ free returns ✓ cash on delivery available on eligible purchase.
## Features
- Bosch rear wiper blades offer an OE fit for specialty rear applications
- Wear resistant natural rubber wiping edge contributes to long service life
- Specially coated wiping element ensures smooth and quiet operation
- Engineered and designed to application specific wiping systems
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B002G43C6M |
| Auto Part Position | Rear |
| Best Sellers Rank | #153 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #2 in Automotive Replacement Windshield Wiper Blades |
| Brand Name | BOSCH |
| Compatible with Vehicle Type | Car |
| Country of Publication | China |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (80,429) |
| Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Global Trade Identification Number | 04047024134225 |
| Included Components | wiper blade |
| Item Length | 33 Centimeters |
| Item Type Name | Beam |
| Item Weight | 45 g |
| Manufacturer | Bosch |
| Manufacturer Part Number | A330H |
| Material Type | Dual Rubber |
| Mounting Type | Adapter |
| Seasons | All |
| Unit Count | 1.0 Count |
## Product Details
- **Auto part position:** Rear
- **Material:** Dual Rubber
- **Vehicle service type:** Car
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size, Style** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Perfect fit for honda pilot 2020
*by F***G on 20 November 2025*
Perfect fit for my honda pilot 2020. Super easy installation.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Fits Subaru XV 2018
*by M***X on 30 November 2025*
Worked well with Subaru XV 2018 and instead of original 12 inches covered the full rear window.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Rear wiper
*by R***R on 16 August 2024*
I purchased a Honda CRV 2020 model. It fits like a glove, and the quality is really good.
## Frequently Bought Together
- Bosch Wiper Blade Rear A310H, Length: 330mm – Rear Wiper Blade
- Bosch Wiper Blade Aerotwin A323S, Length: 650mm/500mm − Set of Front Wiper Blades