title: "PNY VCQRTX6000-BLK Quadro RTX 6000 Graphics Card 24 GB GDDR6 7680 x 4320 Pixels PCI Express 3.0"
brand: "pny"
price: "$3706.96"
---
**Brand:** pny
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🚀 Elevate Your Visual Experience!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- pny enthusiasts
## Why This Product
- Trusted pny brand quality
## Description
PNY VCQRTX6000-PB Quadro RTX 6000 Graphic Card - 24 GB
## Features
- manufacturer: Nvidia
- Item Trademark: PNY
- Item Weight: pounds, pounds, 2.15, 2.15
- Item Category: Video Card
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07HYC7P75 |
| Antenna Location | Professional |
| Best Sellers Rank | #3,920 in Computer Graphics Cards |
| Brand | NVIDIA |
| Compatible Devices | Desktop |
| Customer Reviews | 3.5 out of 5 stars 2 Reviews |
| Display Maximum Resolution | 5120 x 2880 @ 60Hz |
| Display Resolution Maximum | 5120 x 2880 @ 60Hz |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Graphics Card Ram | 24 GB |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA Quadro RTX 6000 |
| Graphics Processor Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Ram Size | 24 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Item Weight | 0.01 Ounces |
| Manufacturer | Nvidia |
| Memory Clock Speed | 6000 MHz |
| Mfr Part Number | VCQRTX6000-BLK |
| Model Name | Quadro RTX 6000 |
| Model Number | VCQRTX6000-BLK |
| Number of Fans | 1 |
| UPC | 812674023779 751492621579 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Video Output Interface | DisplayPort , VirtualLink |
| Video Processor | NVIDIA |
## Product Details
- **Graphics co-processor:** Quadro RTX 6000
- **Graphics RAM size:** 24 GB
- **GPU clock speed:** 48 GHz
## Images
## Frequently Bought Together
- Intel Core i9 [14th Gen] i9-14900K Tetracosa-core [24 Core] 3.20 GHz Processor - Retail Pack