title: "S8X-K-20-50AH Aviator X Heavy Duty Luxury Power Scooter 50 Ah - 20 in.44; Black"
brand: "heartway medical products"
price: "FREE"
in_stock: false
url: https://www.desertcart.us/products/31679446-s8x-k-20-50ah-aviator-x-heavy-duty-luxury-power
store_origin: US
region: United States of America
---
# S8X-K-20-50AH Aviator X Heavy Duty Luxury Power Scooter 50 Ah - 20 in.44; Black
**Price:** FREE
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** S8X-K-20-50AH Aviator X Heavy Duty Luxury Power Scooter 50 Ah - 20 in.44; Black by heartway medical products
- **How much does it cost?** FREE with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- heartway medical products enthusiasts
## Why This Product
- Trusted heartway medical products brand quality
## Description
S8 is one of heartways ultimate 13 km/h 8 km/h Power Scooter. In addition to its unmistakable look, it also features a double-wishbone suspension system that is considered the revolutionary in the scooter power sector. This system is tested to be able to deal with different terrains and promises a comfortable ride for the user. S8 is also equipped with the latest digital LCD control panel technology that is easy to use but at the same time. Its definitely one of the must-haves for the sophisticated usersfeatures. Elegant Captain Seat with armrests. top speed 8.1 mph. 13 in. front. tire tires. 14 x 6.5 in. Turf rear tires. S8 x Silver Rims. 5 Amp Charger 50 Ah Batteries Rear View Mirrors Front Highlow Bean Lighting Package R Signal Indicator l-front rear. Full standby LCD control panel display Odo Trip Clock, Battery temperature Speed. Both Hand Throttle Control Wigwag. Delta steering handle - Adjustable rudder angle cup holder. Adjustable Seat ForwardBackward Sliding Lift Flip Up Adjustable Angle Armrest Recline Seat Back Headrest.. Sturdy front basket. Front and Rear Bumpers. Color - Knight BlackSpecifications. Weight Capacity - 400 lbs.. Disc - Pneumatic Wheel Turf - 14 x 6.5 in. -8. Front Wheel - Tire - 13 x 4 in.. Max Speed - Standard 8.1 mph 13 kmh. Battery Specifications - Two 12-Volt AGM 45 ~ 50Ah. Driver Type - S-drive 120 Amp. Motor Type - Powerful 700 W motor, 4 pole transaxle 251 Ratio. Weight with Battery - with 50 Ah batteries) 249 lbs.. Turning Radius - 45.6 in.. Seat Height -20 in.. Wheelbase - 38 in.. Ground Clearance - 4.5 in.. Leg Room - 15.75 in.. Dimension - 61 L x 31.5 W x 53 H in.