brand: "swpeet"
price: "$33.02"
in_stock: true
category: "Swpeet"
url: https://www.desertcart.us/products/312739662-swpeet-120pcs-black-m6-20-30-40-50-60-70
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** swpeet
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔧 Screw it right, screw it tight — the ultimate crib & furniture fix kit!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- swpeet enthusiasts
## Why This Product
- Trusted swpeet brand quality
## Key Features
- • **Complete 85-Piece Set:** All essential M6 screws & nuts from 20mm to 80mm lengths for every furniture fix.
## Overview
## Description
★ ★ Swpeet 120Pcs Black M6 × 20/30/40/50/60/70/80mm Crib Hardware Screws Kit, Hex Socket Head Cap Crib Baby Bed Bolt and Barrel Nuts with 1 x Allen Wrench Perfect for Furniture, Cots, Crib Screws ★ ★ ▲ WHY CHOOSE US? ✔ 1,With so many different types of screws, you’re sure to find the ones that are suited to the specific application you need them for. ✔ 2, High quality, Made from Nicked Plated, this high quality hexagon screw set is corrosion resistant as well as cost effective, since the screws do not require any additional coating. ✔ 3, Their corrosion resistance makes them perfect for use in outdoor settings, since none of the pieces in this hexagon screw set will be worn out through exposure to the elements. ✔ 4, Used widely in the home and office appliance, communication equipment, ship assembly and other machinery industry. ✔ 5, We also provide free relevant wrenches in our sets. This tool can help you work well. ▲ Specifications: ★ Material: Nicked Plated ★ Drive type: Hex socket ★ Head style: Round head ★ Color: Black ★ Barrel Nuts Diameter: Total Diameter 10 mm / 0.39'' ★ Crib Hardware Screws Length: 20mm/0.78''; 30mm/1.18''; 40mm / 1.57''; 50mm / 1.97''; 60mm / 2.36''; 70mm / 2.76''; 80mm / 3.15'' ▲ Package included: ★ M6 * 20 ------------------- 5Pcs ★ M6 * 30 ------------------- 5Pcs ★ M6 * 40 ------------------- 5Pcs ★ M6 * 50 ------------------- 5Pcs ★ M6 * 60 ------------------- 5Pcs ★ M6 * 70 ------------------- 5Pcs ★ M6 * 80 ------------------- 5Pcs ★ M6 *12 Nuts -------- 42Pcs ★ Allen Wrench -------- 1Pcs ★ Cotainer Box -------- 1Pcs ★ Intotal 85Pcs
## Features
- ✿ EASY FOR STORAGE ----Barrel Nuts Size: Total Diameter 10 mm / 0.39''. Those nut is 12.1mm/ 0.47inch in height, the hole diameter is 5mm / 0.2inch, suitable size, can meet your needs. And these barrel nuts are very convenient and small, which is easy for you to store. The barrel nut come to you with a clear box, enable you to store them easily.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B08LK78MBN |
| ASIN  | B08LK78MBN |
| Best Sellers Rank | #27,375 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #130 in Hardware Nuts & Bolts |
| Color | black |
| Compatible Groove Diameter | 6.4 Millimeters |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (697) |
| Date First Available  | 16 January 2021 |
| Fastener Type | Hex |
| Finish Types | Nicked Plated |
| Grade Rating | commercial |
| Item Diameter | 10 Millimeters |
| Item Dimensions | 4 x 4 x 3 millimeters |
| Item Shape | Hexagonal |
| Manufacturer | Swpeet |
| Manufacturer  | Swpeet |
| Manufacturer reference  | S1243 |
| Material Type | Nicked Plated |
| Number of Pieces | 85 |
| Part Number | S1243 |
| Product Dimensions  | 0.4 x 0.4 x 0.3 cm; 721 g |
| Screw Head Style | Hex Socket Head Cap |
| Set Name | M6x20-80mm Assortment Kit |
| Size Name | M6x20-80mm Assortment Kit |
| Thread Size | 20-80mm |
## Product Details
- **Colour:** black
- **Item dimensions L x W x H:** 4 x 4 x 3 millimeters
- **Material:** Nicked Plated
- **Size:** M6x20-80mm Assortment Kit
## Images
## Frequently Bought Together
- Biaungdo M6 x 100mm Bunk Bed Bolts, Hex Drive Socket Furniture Barrel Screws Bolt Nuts Furniture Crib Baby Bed Bolt with Wrench(Black, 12 Pcs)