brand: "vct"
price: "$72.49"
in_stock: true
reviews_count: 10
store_origin: US
region: United States of America
---
# Step Down Voltage Global Compatibility 150W Power VCTVTM-150GS - Deluxe 220/240V Step Down Travel Voltage Converter To Use USA Products in Europe & Asia - Good For Laptops & Chargers etc
**Brand:** vct
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌐 Power Up Your Adventures!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- vct enthusiasts
## Why This Product
- Trusted vct brand quality
## Key Features
- • **Transform Your Travels:** Effortlessly convert 220/240V to 110V for your essential devices.
## Overview
## Description
## Features
- Step down grounded transformer with a grounded Euro/German plug, Converts foreign 220V/240V power to 110V
- Built-in three pin grounded american socket accepts 2 or 3 pin USA plug, ON/OFF switch
- 150 watts travel converter wired with Europe plug for use in 220/240V countries
- Ideal for use with laptops, iPads, iPods, fax machines, chargers and hand held video games
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐
    Good combination of weight and watts
*by J***N on Reviewed in the United States 🇺🇸 on January 22, 2012*
### ⭐⭐
    VCT VTM-150UK - Deluxe 220V/240V Step Down Travel Voltage Converter
*by G***N on Reviewed in the United States 🇺🇸 on September 12, 2013*
I thought I should do a review on this device to help others.  No doubt the the transformer works fine.  I did not take it on my trip to England.  I use the adapters instead.  I wanted to travel lighter because I will be visiting 4 cities while there.  What you should know is that most all consumer electronic devices purchased today are dual voltage.  I did not know that and purchased this to charge my cellphone and tablet.  I had no 120 VAC only appliances I was taking on my trip and this was not needed.  I did not understand this from the other reviews on Amazon.  I didn't look at the electrically power requirements of my devices.However, I did have a good look at it.  To access the fuse you must have a phillips screw driver to get to it.  Some reviews wrote it only worked first time and then stopped.  All electric devices have a limit in electric current draw. That's what the fuse is for.I forget what fuse size but know it is NOT a normal fuse easily available at the hardware store.  They manufacturer should include a share to help travelers on the road that need this device.  Transformers rarely go bad.  If it stops working you plugged in something you should not have used.  That said,  you should only buy this device if you have something electronic on your trip that only uses 120 VAC only.  No Hair driers or laser printers or anything that drawer high current.  Hope that helps folks.
### ⭐⭐⭐⭐
    It worked fine, but turns out I didn't need it
*by D***R on Reviewed in the United States 🇺🇸 on March 23, 2014*
Since it is a transformer, it is somewhat heavy.  There are two things you should keep in mind.  First, this is only good up to 150 Watts, so think about what you need it for and how many things you need to have plugged in at the same time.  Second, think about whether you really need it at all.  Many items these days, such as laptops and phone chargers, can handle both UK and US voltage ranges.  Look at the input voltages on your power bricks.  For instance, both my laptop brick and my Apple 12W USB Power Adapter lists "Input:  100-240V" and in those cases, all you need is a cheap plug prong adapter to use them because you don't need to convert the voltage on these items before plugging them in.