title: "KRYLON DIVERSIFIED BRANDS K01311007 Matte Finish Spray Paint, 11 oz, 11 Oz"
brand: "krylon"
price: "$35.04"
in_stock: true
reviews_count: 6
category: "Krylon"
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** krylon
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🖌️ Matte Magic: Protect Your Masterpieces with Invisible Power
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- krylon enthusiasts
## Why This Product
- Trusted krylon brand quality
## Key Features
- • **Fast-Dry Formula:** Touch dry in just 10 minutes to keep your projects moving
- • **Versatile & Safe:** Non-yellowing, moisture-resistant, and won’t affect electrical resistance
- • **Durable & Chip Resistant:** Long-lasting protection that stands up to wear and tear
- • **Matte Finish, Zero Shine:** Eliminates glare for a sleek, professional look
- • **Invisible Armor for Your Creations:** Seals and protects without altering colors or gloss
## Overview
## Description
## Features
- Permanent protective matte coating
- Eliminates glossy sheen
- Non-yellowing
- Moisture resistant
- Dries in minutes
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B005ENZ8CS |
| Best Sellers Rank | #5,934 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #22 in House Paint |