title: "PowerBright ERP400-12 400W 220V/50Hz 12 Volt DC Power Inverter, 4400W Continuous Power, 800W Peak Load Power Rate, Anodized Aluminum Case, Built-in Cooling Fan, Power ON/OFF Switch"
brand: "powerbright"
price: "$138.64"
in_stock: false
store_origin: US
region: United States of America
---
# PowerBright ERP400-12 400W 220V/50Hz 12 Volt DC Power Inverter, 4400W Continuous Power, 800W Peak Load Power Rate, Anodized Aluminum Case, Built-in Cooling Fan, Power ON/OFF Switch
**Brand:** powerbright
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** PowerBright ERP400-12 400W 220V/50Hz 12 Volt DC Power Inverter, 4400W Continuous Power, 800W Peak Load Power Rate, Anodized Aluminum Case, Built-in Cooling Fan, Power ON/OFF Switch by powerbright
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- powerbright enthusiasts
## Why This Product
- Trusted powerbright brand quality
## Description
PowerBright ERP400-12 400W Power Inverter 220V/50Hz, 12VDC, 4400W Continuous Power, 800W Peak Power Rating, Anodized Aluminum Housing, Integrated Cooling Fan, On/Off Switch off This heavy-duty 220V/50Hz inverter connects directly to your 12V DC battery to power European 220V/50Hz laptops, cell phone chargers and other small electronics in your home vehicle. Key Features 400W of continuous power. Maximum charging power of 800 W. Anodized aluminum casing provides durability and maximum heat dissipation. Integrated cooling fan. External 30 amp fuses, replaceable. 12 volt cigarette lighter socket 220 volt/50 Hz power outlet (EUROPEAN OUTLET) Overload indicator On/off switch. Specifications: Output Waveform: Modified Sine No Load Current Draw: <0.1A Efficiency: up to 90% Input voltage range: 10-15 VDC Surge shutdown: more than 15 VDC Low voltage shutdown: less than 10 VDC Low voltage alarm: audible at 10.6 VDC Overload shutdown: Yes Short circuit shutdown: Yes Thermal Shutdown: Yes. AC Receptacle: 2 Single Pins Dimensions (L x W x H): 7.40 x 2.0 x 5.0 in. Weight: 4 pounds