title: "Weaver BKRD42RGT Tasco 1x42 Red/green Dot Matte Black Scope"
brand: "tasco"
price: "$10.64"
---
# Weaver BKRD42RGT Tasco 1x42 Red/green Dot Matte Black Scope
**Brand:** tasco
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Weaver BKRD42RGT Tasco 1x42 Red/green Dot Matte Black Scope by tasco
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- tasco enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tasco brand quality
## Description
"For best results, top any firearm with a Tasco Propoint. Thanks to an illuminated reticle, they`re deadly accurate from the first to the last minute of shooting time. This and their rock-solid reliability make them outstanding upgrades for turkey guns, slug guns and muzzleloaders. Unlimited eye relief and a huge field of view facilitate rapid target acquisition and have also helped them gain widespread favor among handgun hunters and competitive shooters. Simply put, if the light`s on, it`s light`s out. 11 light intensities 1x magnification power 42mm objective lens 47mm tube diameter 50 yard parallax setting Unlimited eye relief 62 foot FOV @1000 yards Fixed focus 1 M.O.A. windage/elevation Illuminated 5 M.O.A. red/green dot reticle "
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B078NH6KWT |
| Best Sellers Rank | #1,435,380 in Sports & Outdoors ( See Top 100 in Sports & Outdoors ) #2,988 in Rifle Scopes |
| Brand Name | TASCO |
| Color | Green,Red |
| Compatible Devices | Rifle |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (3) |
| Date First Available | December 7, 2017 |
| Field Of View | 62 Feet |
| Item Weight | 0.75 Pounds |
| Magnification Minimum | 1 x |
| Model Name | 1x42mm 5 MOA Red Dot Riflescope |