title: "Original ebmpapst A4E300-AS72-52 Axial Fan AC 230V 72/96W 300mm IP44 Cooling Fan"
brand: "hrstar"
price: "$585.91"
in_stock: true
category: "Pc"
store_origin: US
region: United States of America
---
# Original ebmpapst A4E300-AS72-52 Axial Fan AC 230V 72/96W 300mm IP44 Cooling Fan
**Brand:** hrstar
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Original ebmpapst A4E300-AS72-52 Axial Fan AC 230V 72/96W 300mm IP44 Cooling Fan by hrstar
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- hrstar enthusiasts
## Why This Product
- Trusted hrstar brand quality
## Description
Product parameter  Type :A4E300-AS72-52 Brand: ebmpapst Motor:M4E068-CF Nominal voltage : 230VAC Frequency :50/60Hz Valid for approval / standard :CE  Speed 1320/1500 min-1 Power input :72~96W Current draw 0.32-0.4A Ambient temperature -25-50&#x2103; Capcitor voltage: 400VDB Starting current : 0.57/0.6A Weight: 1.7kg Size:300mm Motor size :68 Number of blades: 5 Airflow direction: Clockwise,viewed toward rotor Degree of protection: IP44 Insulation class: B Package: Fan*1
## Features
- Condition: 100% new and good quality.
- Item.N: A4E300-AS72-52;Motor:M4E068-CF; Brand: ebmpapst;
- Type :Axial fan;Fan Size:300mm;Weight: 1.7kg;
- Nominal voltage : 230VAC;Frequency :50/60Hz;Valid for approval / standard :CE ;Speed 1320/1500 min-1;Power input :72~96W;Current draw 0.32-0.4A;Ambient temperature -25-50℃;Capcitor voltage: 400VDB; Ambient temperature: -25~50℃;Starting current : 0.57/0.6A;Motor size :68;Number of blades: 5;Airflow direction: Clockwise,viewed toward rotor;Degree of protection: IP44;Insulation class: B;