title: "26OE22OE ICON Beam Wiper Blades - Driver and Passenger Side - Set of 2 Blades (26OE & 22OE)"
brand: "bosch"
price: "$140.23"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Bosch"
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** bosch
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌧️ See Clearly, Drive Confidently — The Bosch ICON Advantage
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- bosch enthusiasts
## Why This Product
- Trusted bosch brand quality
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07VBPKQS6 |
| Auto Part Position | Front |
| Automotive Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Best Sellers Rank | #5,567 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #109 in Automotive Replacement Windshield Wiper Blades |
| Brand Name | Bosch |
| Color | ICON |
| Compatible with Vehicle Type | Car |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (1,520) |
| Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Global Trade Identification Number | 00077212251445 |
| Included Components | wiper blade |
| Item Length | 26 Inches |
| Item Type Name | Wiper Blade |
| Manufacturer | Bosch |
| Manufacturer Part Number | 26OE22OE |
| Manufacturer Warranty Description | Refer to Amazon |
| Material Type | Rubber |
| Model Number | ICON |
| Mounting Type | Pinch Tab |
| Seasons | All |
| UPC | 077212251445 |
| Unit Count | 2.0 Count |
## Product Details
- **Material:** Rubber
- **Vehicle Service Type:** Car
## Images
## Questions & Answers
A: According to the Amazon site, when entering a 2017 Hyundai Elantra, it says yes this product fits that vehicle, and yes there is a 26 and 16 inch wipers in the package. That is why the product number is 26A16A. Any time you shop for wipers on the Amazon site, make sure you have specified your vehicle year, make and model so it can confirm if the wipers fit your car.
**Q: Will these fit a 2011 chevrolet hhr?**
A: These will not fit a 2011 Chevrolet HHR.
**Q: Will these work on my 2016 infinity qx70? the vehicle specs are driver 26", pass. 19". this kit is 24/19" is 2" shorter for driver side a bad fit?**
Underneath your Sign in column is Your Garage-open it and register your vehicle after signing in. You won't regret it. Having said all of that I started looking and find that any decent brand of wipers doesn't come in 26", so if your windshield upper area is slanted enough that it's not directly hindering your vision then just go for it.
Good Luck, Jack
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ The best
*by T***L on March 9, 2026*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ (26OE & 22OE): Perfect Fit for 2018 VW Tiguan
*by C***W on September 7, 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Perfect Fit.
*by J***� on April 11, 2026*
Great fit. Good wiper.
## Frequently Bought Together
- BOSCH 26OE22OE ICON Beam Wiper Blades - Driver and Passenger Side - Set of 2 Blades (26OE & 22OE)
- BOSCH A282H / 3397008634 OE Specialty Rear Wiper Blade - 11" (Single)