title: "Dale Tiffany Lamps TT100174 Tiffany/Mica Two Light Table Lamp from Camelot Collection in Bronze/Dark Finish, 15.00 inches, 24.50x15.00x15.00"
brand: "dale tiffany"
price: "$401.35"
in_stock: false
reviews_count: 8
store_origin: US
region: United States of America
---
# 50W Power 15" Height 2 Light Sources Dale Tiffany Lamps TT100174 Tiffany/Mica Two Light Table Lamp from Camelot Collection in Bronze/Dark Finish, 15.00 inches, 24.50x15.00x15.00
**Brand:** dale tiffany
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> 💡 Light Up Your Life with Style!
## Quick Answers
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- dale tiffany enthusiasts
## Why This Product
- Trusted dale tiffany brand quality
## Description
Product Description The bold, direct lines of the Camelot table lamp from our Genuine Mica Collection make this the perfect lighting choice for a den, study, family room or office. Each of the 4 panels in the square mission style shade are solid pieces of mica art glass and are outlined in mica bronze filigree, which extends to the top of the shade which also features a handsome design. The base is cast with a pebble finish, which complements the strong styling of the shade. The base is finished in mica bronze, which will blend well into any decor style in your home or office. 15`` W x 24. 5`` H. Shade 15`` square. 2 x 60W med base. From the Manufacturer The Dale Tiffany Collection is the world's foremost collection of fine Art Glass Lighting and Home Accents. Dale Tiffany employs only the highest quality hand-rolled art glass and the same high quality copper foil and hand leading technique originally developed by Louis Comfort Tiffany more than 100 years ago. Renowned for their quality workmanship and impeccable attention to detail, Dale Tiffany has recaptured the artistry and craftsmanship perfected by L.C. Tiffany in his original creations. Since every Dale Tiffany piece is individually crafted, no two are exactly alike and each becomes its own truly unique heirloom piece. Traditionally elegant, classically styled, and made to the highest quality standards, Dale Tiffany lighting and home accents are sure to enrich, enliven, and add unique character to any room.
Review: Great lamp - The quality is great and it matched my set perfectly
## Features
- Two Light Table Lamp from the Camelot collection
- The package length of the product is 23.49999997603 inches
- The package width of the product is 21.49999997807 inches
- The package height of the product is 9.9999999898 inches
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B000P1QXYQ |
| Additional Features | Pull_chain |
| Age Range Description | Adult |
| Base Material | Bronze |
| Best Sellers Rank | #3,309,398 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #37,957 in Table Lamps |