brand: "mvpower"
price: "$425.45"
in_stock: true
category: "Diy"
store_origin: US
region: United States of America
---
**Brand:** mvpower
## Best For
- mvpower enthusiasts
## Why This Product
- Trusted mvpower brand quality
## Description
YIHUA-3005D Series Supplier Precision DC Power is committed to scientific research, Product development, laboratory, school and electronic production line designed. The output voltage and current are continuously adjustable to the nominal value. It has high precision. and reliability, and it is equipped with perfect overload and short circuit protection circuit, thus a Ideal choice in the industry. Technical parameters: Stabilised output voltage value: freely adjustable within 0 ~ 30 V; Constant output current: freely adjustable within 0 ~ 5A; ripple voltage: <0.1% Vrms; Total output: &#x2265;89%; Dimensions: 33 x 17.5 x 20.2 cm Weight: 2.3 kg Operating conditions: Input voltage: AC 220V &#xB1; 10% (switch selection), 50Hz / 60Hz; Operating environment: 0 &#x2103; ~ 40 &#x2103; and humidity: < 90%; Storage environment: temperature: -10&#x2103; ~ 70&#x2103; and humidity: <70%. Screen resolution: voltage 0.001 V, current 0.0001A. Voltage and current setting: CV < 0.01% + 3mV; CC <0.1% + 3 mA Load stabilisation: CV &#x2264; 0.01% + 3mV; CC &#x2264; 0.1% + 3 mA. Protection: high current limit and fan. - Cooling path: Intelligent temperature control fan Automatically starts when the temperature is higher than 50&#xB0;C. Box contents: 1 x power supply host. 2 x input power cable. 1 x User Manual
## Features
- ▼DC power supply adjustable: 0-30 volts and 0-5.3 amp outputs; Backlit LED indicator accuracy: 0.001 V and 0.0001A