title: "AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 80W (Pack of 1) (ECM100UT33)"
brand: "xp power"
price: "$566.26"
in_stock: false
category: "Hi"
url: https://www.desertcart.us/products/151009446-ac-dc-converter-5v-15v-80w-pack-of-1-ecm100ut33
store_origin: US
region: United States of America
---
# AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 80W (Pack of 1) (ECM100UT33)
**Brand:** xp power
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 80W (Pack of 1) (ECM100UT33) by xp power
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- xp power enthusiasts
## Why This Product
- Trusted xp power brand quality
## Description
Pattern Name:Pack 1
        			Description : Open Frame AC DC Converter 3 Output 5V 15V -15V 10A, 3A, 800mA 90 ~ 264 VAC InputSpecification: Series:-ECM (100W)Part Status:-ActiveType:-Open Frame, Number of Outputs:-3Voltage - Input:-90 ~ 264 VAC, Voltage - Output 1:-5V, Voltage - Output 2:-15V, Voltage - Output 3:--15V, Voltage - Output 4:--Current - Output (Max):-10A, 3A, 800mAPower (Watts):-80W (100W Forced Air)Applications:-ITE (Commercial), Medical Voltage - Isolation:-4kVEfficiency:-80%Operating Temperature:-0&#xC2;&#xB0;C ~ 70&#xC2;&#xB0;C (With Derating) Features:-Adjustable Output, DC Input Capable, Universal InputMounting Type:-Chassis Mount Size / Dimension:-4.50&quot; L x 2.50&quot; W x 1.20&quot; H (114.3mm x 63.5mm x 30.5mm), Minimum Load Required:-No Approvals:-CB, CELead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS CompliantMoisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)Other Names: 1470-1228
## Features
- Series:-ECM (100W)
- Part Status:-Active
- Type:-Open Frame, Number of Outputs:-3
- Voltage - Input:-90 ~ 264 VAC, Voltage - Output 1:-5V, Voltage - Output 2:-15V, Voltage - Output 3:--15V, Voltage - Output 4:--
- Current - Output (Max):-10A, 3A, 800mA