brand: "kiam power products"
price: "$5577.47"
---
**Brand:** kiam power products
## Best For
- kiam power products enthusiasts
## Why This Product
- Trusted kiam power products brand quality
## Description
Start up your own business, be in control of your own destiny; work hard and you reap the profits, not your boss. We are offering a complete package below with all the essential equipment you require to start your own cleaning business. Package Includes:Kiam KM3700PR pressure washer gearbox modelKV30B wet & dry vacuum cleanerVT62-300s rotary cleaner15m Heavy duty flexible drain hose2x 10m High pressure hose extensionTurbo Nozzle4 Nozzle wash broom25 Litres TFR1000L IBCKiam KM3700PFeatures:3700 PSI / 255 Bar Pump PressureBrass Triplex pump featuring German "PARKER" valves & sealsVariable pressure control valveLow oil shut down protectionPowder coated heavy-duty frame with rubber anti-vibration shock-absorbersLow-pressure detergent application2 pneumatic TyresAccessories Included:  1 * 10m high pressure hose with connectors  1 * Detergent pipe & filter  1 * High pressure trigger gun  1 * Steel lance with nozzle connector  5 * Steel spray nozzles  1 * 3m water suction hose with water filter  1 * User Manual  1 * Tool Kit   Specification:  Max Pressure - 3700 PSI / 255 Bar Rated Pressure - 3400 PSI / 235 BAR  Rated Flow - 15 Litres / Minute  Engine - 14 HP Kiam OHV 4stroke engine  Fuel Type - Petrol unleaded  Dimensions - 79cm * 50cm * 60cm  Weight - 65 kgKiam KVH-38HAccessories Included:Washable Filter (Dry use)Suction Hose (32mm Ø X 1500mm)Floor NozzleCrevice Nozzle Dust BrushExtension Tubes