title: "Pack of 2 x Envirovent SILENT100T-12V Low Voltage Extractor Fans IP57 SELV (with Timer)"
brand: "envirovent"
price: "$617.04"
in_stock: false
store_origin: US
region: United States of America
---
# Pack of 2 x Envirovent SILENT100T-12V Low Voltage Extractor Fans IP57 SELV (with Timer)
**Brand:** envirovent
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- envirovent enthusiasts
## Why This Product
- Trusted envirovent brand quality
## Description
Fans
## Features
- Transformer Input 230/240V AC - Output 12V AC, 13W power consumption Extract rate: 26 litres per second, 95 cubic metres per hour Sound output: 26.5dB(A) @ 3m Fan Unit: IP57 rated Backdraught flaps (translucent strips, designed to aid quite operation)